Jaké změny se odehrají po evropských volbách? Znění se vedení unie a přijdou konečně změny, které by uspořádaly její strukturu? To ukáže čas.

Jaké změny se odehrají po evropských volbách? Znění se vedení unie a přijdou konečně změny, které by uspořádaly její strukturu? To ukáže čas.

Velké výzvy Nekonečné sliby a odvážná předsevzetí. Tak lze asi definovat chování politiků před evropskými volbami. A občané se nejen při těchto volbách ptájí sami sebe, jestli jsou sliby těch, kteří se ucházejí o jejich přízeň, opravdu reálné. Ale zároveň s tím si uvědomují, že těmto lidem by mohlo jít spíše o teplá místa v […]

Jaké změny se odehrají po evropských volbách? Znění se vedení unie a přijdou konečně změny, které by uspořádaly její strukturu? To ukáže čas. 65

Velké výzvy

Nekonečné sliby a odvážná předsevzetí. Tak lze asi definovat chování politiků před evropskými volbami. A občané se nejen při těchto volbách ptájí sami sebe, jestli jsou sliby těch, kteří se ucházejí o jejich přízeň, opravdu reálné. Ale zároveň s tím si uvědomují, že těmto lidem by mohlo jít spíše o teplá místa v politice, kterà jsou i nadstandartně honorovaná, než o zájmy svých voličů. Je ovsem pravdou i to, že když je čas klidu, kdy nehrozí žádné volby, že lidé, které občané zvolí, si poté na své chlebodárce ani nevzpomenou. Že když mají svá místa v politice v kapse, tak se pohodlně usadí do svých kanceláří, a spokojeně si tam medí. A v těch evropských volbách se nejedná o světlou výjimku, protože se o jejich práci veřejnost dozví zpravidla jen málo. A co vytvářejí za hodnotý? Občas něco v europarlamentu řeknou, ale protože na delší proslovy tam neni čas kvůli velkému množství poslanců, pokládají občané jejich působení – i když možná někdy neprávem – za činnost nečinnost. Ale kde je, a mělo by také být jejich důležité pole působnosti? Tím jsou zákulisní jednáni se svými evropskými partnery, aby od nich získali podporu pro návrhy, které každý jeden poslanec za určitou zem předkládá. Tam se teprve ukáže, jak jsou schopni, co pro svoji zem dokáží vyjednat. Teprve tam se ukáže, jak jsou pracovití.

A teď bychom se mohli zákonitě zeptat, co konkrétně každý poslanec pro svojí zem může vyjednat. Je všeobecně známé, že poslanci bývalých východních zemí, v nichž vládli v minulosti komunistické režimy, to mají v europarlamentu dost těžké. Čelí totiž rozdílnym názorům, jak ve frakcích, kam jsou po zvolení zařazeni, tak i většímu hlasovacimu potenciálu západoevropských zemí. Každá z nich si totiž brání svoje politické a hospodářské zájmy, ale jejich východní sousedé jsou mnohdy ve svých jednotných názorech nesoudržní, protože když se mezi nimi vytvoří koalice, tak se v jejich zemích po volbách změní politické vedení, které má opačný názor na to, co prosazovalo to vedení minulé, takže jsou poté evropští poslanci nabádáni takovou vládou, aby se jejich jednání přibližovalo oficiální vládní vizi. Ale všichni včetně dosavadního vedení Evropské unie si neuvědomuji, že Evropu čekají v budoucnu obsáhlé reformy. Jak v samotné existenci unie, ta i v tom, jakým způsobem by měla být politický uspořádána. Její vedoucí představitelé to sice připouštějí, ale zatím to jsou jenom prázdná slova. Taková předsevzetí výcházela z jejich úst už v minulosti, ale málo toho se dostalo na povrch zemský. A co je nejhorší? Že mnohdy stupidní nařízení a nesmyslné směrnice, proudí z jejich mozků stále dál. A dá se předpokládat, že ani volby do Evropského parlamentu na tom moc nezmění. To, co svrbí tento systěm naoko nezávislých států, toho se asi nedočkáne v blízké budoucnosti. Kéž by tomu bylo jinak.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 114

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 234

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 230

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat