V dnešní době si život bez počítačů a aplikačních softwarů nedovedeme vůbec představit. Dávno pryč jsou ty doby, když jsme psali na mechanických psacích strojích a kdy jsme zaznamenávali potřebné informace písemnou formou. Existovaly různé kartotéky, jejichž provoz obstarávalo nemalé množství lidí. To všechno už dnes neplatí, protože téměř všechny aktivity v naší společnosti jsou na počítačích přímo zavislé, což sice ve všech oborech zeychluje komunikaci, ale když sítě jimi řízené ať už z jakýmkoliv příčin vypadnou, tak je zle. Pomysleli jsme vůbec někdy na to, že by se počítačové systémy na celém světě ocitly opět mimo provoz a že by se vyskytly ještě hromadnější kolapsy, než tomu bylo před nedávnem? Ani předtím jsme na to v běhu všedního života příliš nepomýšleli, a najednou přišel problém, jenž ochromil dopravní, bankovní a vysílací struktury, což zapříčinil mezinárodní výpadek IT systémů. Svět byl na pokraji zhroucení, a nikdo nevěděl, co bude dál. S důsledky této IT katastrofy se bude celý svět vyrovnávat ještě hodně dlouho.

Z počátku nikdo nevěděl, co má dělat, a hledal cestu k tomu, aby byl jeho počítač znovu v plném provozu. Ale řešení na sebe nedalo dlouho čekat. Už v průběhu tohoto kolapsu společnost CrowdStrike zabývající se kybernetickou bezpečností zveřejnila zprávu, že příčinu problému odhalila a že na jeho nápravě pracuje. Důsledky výpadku byly tragické. Obětí se stali zejména uživatelé Microsoftu, a na veřejnost se poté dostala informace, že vše způsobila závada v jediné aktualizaci obsahu pro hostitele Windows. Miliony zaměstnanců se museli vyrovnávat s rizikem, že nedostanou mzdu, což zkomplikovalo situaci všem zúčastněným stranám. Ale problémy nastaly i těm, kteří si naplánovali letní dovolené, a předem už počítali s tím, kdy se z nich vrátí zpět do svých domovů a zaměstnání. Pozdní příchod lidí do práce mohl ohrozít i ty firmy, které si dopředu sjednaly zakázky, jimž poté kvůli jejich pozdnímu návratu nemohly vyhovět. Je více než jisté, že za nastalou situaci byla zodpovědná především firma CrowdStrike a že by měla své selhání všem zúčastněným institucím patřičně finančně kompenzovat. A nemělo by to skončit jen omluvou, s niž přišla jen tak mimochodem dosti pozdě. A nějaké ty ohledy na to, že se něco nepovedlo nebo kdosi z jejich zaměstnanců selhal, nemohou být ospravedlněním toho, co se stalo.

A co to v konečné fázi znamená pro celou naši civilizac? Zůstàvá tu pouze jedinà velkà vÿzva. A tou je obrana proti podobnýn situacím. Rušivé elementy, které mohou zapříčinit kolapsy počitačových systémů mohou přijít odkudkoliv, a tak nebezpečí v tomto ohledu na nás může číhat na každem kroku. Nebude jednoduché mu předcházet, s tim musíme počítat. Zatím však můžeme spoléhat jen na to, źe lidstvo jednou vyvine v tomto oboru takové prostředky, které tyto problémy snadno a rychle vyřeší, aniž by byly narušeny veškeré činnosti našeho života.
J F Wanka