Kdeže ty dávné doby jsou?

Kdeže ty dávné doby jsou?

Na polích zvonily kosy, lidé chodili bosí, ale chybělo jim cosi. A to, co nám tenkrát chybělo byla svoboda, základní privilegium člověka ve vyspělé společnosti. Přesně tak lze formulovat to, co se u nás dělo před rokem 1989 a čehož jsme se posléze zbavili díky pádu tehdy sovětského impéria. Byl tenkrát ten samý listopad a […]

378

Na polích zvonily kosy, lidé chodili bosí, ale chybělo jim cosi. A to, co nám tenkrát chybělo byla svoboda, základní privilegium člověka ve vyspělé společnosti. Přesně tak lze formulovat to, co se u nás dělo před rokem 1989 a čehož jsme se posléze zbavili díky pádu tehdy sovětského impéria. Byl tenkrát ten samý listopad a lidé vyšli do ulic, aby si tu kýženou svobodu vydobyli. Byl to krátký čas, ale ten nejkrásnější, jaký jsme kdy mohli zažít. Národ se spojil v jeden celek a lidé se k sobě chovali ohleduplně, a vzduch, i když prostoupen mrazivým chledem, voněl touhou po volnosti a lepším životě. Od těch dob uplynulo mnoho let, a my stojíme před budoucností, jenž nevěstí nic dobrého, protože zatím úřadující vláda zanechala naši zem v neuspokojivém stavu. Její zadlužení je katastrofální, inflace stoupá do astronomických výšin, a v důsledku chaotické zelené politiky Evropské unie stoupají nekontrolovaně i ceny energií. Jejich dodavatelé krachují, a potom brečí, že zkrachovali, a přitom létají soukromými tryskáči, zatímco lidem zůstávají oči pro pláč. To jsou poměry, které dnes v Česku panují. Obraz ponurých barev, ale kousek světla tam nenajdeš. Jen tam někde v dálce prosvítá paprsek dnů dávno minulých, listopadových.

A do toho srabu, kterej tady zbyl, nás už druhým rokem otravuje čínský vir. Nebezpečný to posel komunistické ideologie, pocházející ze země, kde občané ještě stále nejsou svobodni, a jenž dodnes nevysvětlila světu jeho původ. Zatvrzele mlčí a chová se jakoby se nic nestalo. Stále si pokládáme otázku, jaké s ním měla úmysly, když už dnes podle ověřených pramenů unikl z tamních laboratoří. Člověku až přechází mráz po zádech, pokud by si měl vyhodnotit všechny možnosti jeho využití. A právě s tímto vetřelcem víc než kdy jindy, opět zápasí i naše zem. Je podzim a množství nakažených se zvyšuje právě i proto, že se jedná o respirační vir. Právě i z těchto důvodů je potřeba vytvořit racionální strategii, abychom se opět vyhnuli uzavření celé společnosti, což by mělo pro naší ekonomiku katastrofální důsledky a což by rapidně prohloubilo zadlužování státní kasy. Vyhnout se chaotickým opatřením ze dne na den, které nám předvádí zatím fungující Babišova vláda v demisi.

To, co se odehrává v souvislosti s koronavirem ostře kontruje s tím, čeho jsme dosáhli v roce 1989. Radikální opatření, která zde byla v souvislostí s pandemií zavedena, omezovala v mnoha směrech základní svobody člověka, na něž jsme byli před nákazou zvyklí. Celou situaci ještě zkomplikovalo tehdejší, a dnes dosluhující vedení státu, když omezovalo to, co nemělo být omezováno, a to, co by situaci pomohlo ignorovalo. Vytvořilo cestu pokrytou ostrými trny, na což doplatil celý náš národ.

My, kteří jsme zažili listopadové dny roku osmdesátého devátého na vlastní kůži, na ně nikdy nezapomeneme. Už jen proto, že šlo o nás, o všechy občany, kteří jsme zažili doby totality. Nikde se neproducírujeme, nikde nevykřikujeme oslavná hesla, ale jen v tichém koutku vzpomínáme při hořící svíčce a hltáme její svit. A v tom čase si přejeme mnoho, ale i mnohé, a zároveň přejeme i nové nastupující vládě mnoho úspěchů v její nezáviděníhodné roli. Už dohasínající plamínek nás bude inspirovat k jediným slovům: „Kdeže ty dávné doby jsou? Ať se k nám svoboda opět navrátí.“

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat