Téma bytové politiky je aktuálně velmi silné a současná situace na trhu s byty není dobrá, protože ji v posledních letech podcenil stát, ale i magistrát hlavního města Prahy. Roste cena nemovitostí, elektřiny, plynu, tepla, vody, nájemného, a také dalších souvisejících služeb s bydlením. Aktuálně Rada hlavního města Prahy připravuje vyhlášku na zvýšení poplatků za svoz odpadů, a pokud se schválí v navržené podobě, zvýší se tyto poplatky téměř o sto procent. K situaci ve výstavbě v Praze nepřispívá ani to, že magistrátní koalice nedokončila metropolitní plán. Do Prahy se ročně stěhuje více lidí a developerské projekty na pokrytí poptávky po bytech nestačí. Stavební řízení na povolování staveb trvá 5 – 6 let, což zapříčiňuje, že Česká republika je na 157. místě ve světě v délce stavebního řízení! Nedávno sice Poslanecká sněmovna schválila novelu stavebního zákona, ale budoucí koaliční vláda chce odložení účinnosti a dopracování nezbytných změn v zákoně, aby opravdu pomohla zrychlit stavební řízení.
Koalice Praha sobě, Pirátů a spojených sil na magistrátu čtvrtým rokem slibuje výstavbu družstevního či spolkového bydlení, podporu výstavby, např. v Praze 7 v oblasti Bubny – Zátory. Bohužel, výsledky jsou nevalné, kromě přijetí nějakých obecných materiálů.
Bytová politika se musí tvořit na celostátní úrovni podporou podnikání, vzniku pracovních míst mimo velká města, dobrou dopravní dostupností, nízkými daněmi, zavedením zvýhodněného systému hypoték u prvního bydlení, chytrou sociální politikou formou příspěvků a doplatků na bydlení. Důležitým posunem pro úspěšné řešení celé problematiky bude i to, aby stát uvolnil zbytné pozemky obcím pro bytovou výstavbu.
Petr Kantor, předseda klubu zastupitelů za ODS na Praze 7.