Není to tak daleko, ale ani tak blízko. Slovensko je coby kamenem dohodil, a nás musí zajímat, co se zde na politické scéně odehrává. Ne každý tento názor zastává. Dokonce jsem slyšel takové tvrzení, že do toho, co se děje v okolních státech by nám nemělo nic být. Krátce řečeno: o veřejné dění v sousedních zemích bychom se zajímat měli, protože Česko s nimi živě obchoduje, a jak známo tamní politika ovlivňuje náš trh, pohyb akcií, ale i mnoho dalších věcí souvisejících s byznysem. Ale abych to nezamluvil. Slovensko pohřbilo svoji minulost. Tamní voliči ji potopili do bažiny a poslali tam za ní socialistický Smer. Vše vyvrcholilo vraždou novináře Kuciaka a jeho přítelkyně pijavicemi, které parazitovali na státním majetku a mysleli, že si mohou všechno dovolit.
Umlkly plamenné projevy předsedy Fica, které měly zakrýt skutečnou tvář strany. I lidé, kteří byli skalní voliči Smeru pochopili, že nádoba přetekla. Přišly parlamentní volby a zdiskreditovaná strana ještě doufala, že to ustojí. Mýlili se. Vyhrálo je hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v čele s charizmatickým lídrem Igorem Matovičem. Přitom mělo toto hnutí nedávno v odhadech kolem pěti procent. Jaká síla ho tak pozvedla? Především promyšlený marketink, který si vzal pod lupu bývalé korupčníky a dal je před celým národem na pranýř. Byl vynikající, takový jaký má být. Pružný, ale hlavně dravý. Matovič se odhodlal k řešení, které by málokoho napadlo. Natočil video ve francouzském Cannes u luxusní vily bývalého ministra financí a dopravy Jana Počiatka, a na její plot vylepil plakáty s textem „Majetek Slovenské republiky“. Spot se stal šlágrem na internetu. Lidem přímo připomněl, jak se člen bývalé vlády obohatil na úkor státu. Tento počin a přesně načasovaná kampaň, to byly poslední schody k vítězství.
Tato mince má však dvě strany. Ta první může být zadostiučiněním toho, čeho se minulá vláda dopustila, ta druhá nám pokládá otázku, jak bude OLaNO vládnout, pokud se podaří Matovičovi sestavit vládu s pohodlnou většinou ve sněmovně. V Evropě se totiž v poslední době rozšířil zvyk volit různá občanská hnutí, protože tradiční strany voliče zklamaly. V některých případech se však stává, že tyto subjekty opilí jejich přílišnou důvěrou, se mnohdy na vládní úrovni nechovají příliš demokraticky. Tak uvidíme, jak to v tomto ohledu dopadne na Slovensku.