
Rusko včera a dnes
Rusko je prapodivná země. Prošlo mnoha změnami, které ho ovlivňují dones. Od monarchistické diktatury, po tu bolševickou, až k té dnešní, která je neméně zrůdná jako ty předchozi. Všechny tyto režimy, které se zde vystřídaly, provázejí po celou tu dobu restrikce znemožňujíci občanům právo na svobodný život, což jeho obyvatelé naprosto odřízlo od okolního světa. Lživá propaganda a zkreslování reality provázely tuto éru tak, že tomu podlehly celé generace, a proto se ani nesnažily hledat pravdivý výklad skutečného dění v tamní společnosti, ale i za hranicemi země. Všechny tyto dějinné přelomy dospělý až k tomu, že tento stát ohrožuje okolní svobodné národy a hodlá si je podrobit vojenskou silou. Důkazem toho je jeho agresivní válka na Ukrajině.
Poslední ruský car Mikuláš II odmítl prosazovat demokratické reformy, a proto byl donucen k abdikaci. Když se dostali k moci komunisté, tak ho zavraždili, a poté zlikvidovalii i svoje politické odpůrce. Mnoho milionů lidí přišlo buď o život nebo bylo deportováno do koncentračních táborů. Po rozpadu Sovětského svazu sice Rusko zažilo relativní svobodu, ale s příchdem Putina se opět dostalo do totality.
Každý normálně přemýšlející člověk by mohl předpokládat, že se Rusové poučili z minulosti a že budou zrovnatak toužit po svobodě jako my v těch dobách, kdy jsme před rokem 1989 žili v totalitě. Opak je pravdou. I když musíme přiznat že někteří tamní občané proti Putinovu diktátu protestují, ale i s ohledem na to, že tam jsou takové projevy názorů tvrdě trestány a že režimní propaganda dělá precizně svoji zhýralou práci, tak se naskýtá otázka, jestli bychom neměli být k těm neprotestujícím lidem poněkud shovívaví. Možná. Ale museli bychom si to ještě pořádně rozmyslet. Nemůžeme to však prominout těm, kteří se v ruských státních médiích k Putinově agresivní válce veřejně přihlašují, i když víme, že pravdivé informace o ní si mohou nezávisle ověřit.
Rusko mělo a dodnes ještě má mnoho chytrých a vzdělaných lidí, ale ti ho už v minulosti, ale i v současné době většinou opustili, protože se jim nechtělo žit v systému, v němž není možné svobodně dýchat. Žít v zemi, která likviduje občany pro jejich politické přesvědčení a která vede v současné době nesmyslnou válku proti sousední Ukrajině, a jejíž armada tam vraždí bezbranné civilisty, takový život je nepochybně totéž, jako žít ve vězeňskě cele.
Ale na druhou stranu, je třeba se zamyslet nad tím, jestli by se tato země vzdala svých mocenských choutek, pokud by se tam změnila vlada, a byla třeba i demokratická. Ale dějiny ukázaly vždycky svou pravou tvář, a tak můžeme jen spekulovat, jakou cestou se Rusko bude ubírat v budoucnosti.
Russland gestern und heute
Russland ist ein besonderes Land. Es hat viele Veränderungen durchgemacht, die es bis heute beeinflussen. Von der monarchistischen Diktatur über die bolschewistische bis zur heutigen, die nicht weniger monströs ist als die vorherigen. All diese Regime, die sich hier abwechselten, wurden in dieser Zeit von Einschränkungen begleitet, die den Bürgern das Recht auf ein freies Leben entzogen und ihre Bewohner vollständig von der Außenwelt abgeschnitten haben. Falsche Propaganda und Realitätsverzerrungen haben diese Ära derart begleitet, dass Generationen ihr erlegen sind, und so haben sie nicht einmal versucht, eine wahre Interpretation der wirklichen Ereignisse in der lokalen Gesellschaft, aber auch im Ausland zu finden.
Der letzte russische Zar Nikolaus II. weigerte sich, die demokratische Reformen einzufůhren und musste daher abdanken. Als die Kommunisten die Macht ergriffen, ermordeten sie ihn und dann ihre politischen Gegner. Viele millionen Menschen verloren ihr Leben oder wurden in Konzentrationslager deportiert. Nach dem Zusammenbruch der Sowjetunion erlebte Russland eine relative Freiheit, aber mit Putins Ankunft kehrte es zum Totalitarismus zurück.
Jeder denkende Mensch könnte davon ausgehen, dass die Russen aus der Vergangenheit gelernt haben und dass sie sich genauso nach Freiheit sehnen werden wie wir in der Zeit, als wir vor 1989 im Totalitarismus lebten. Das Gegenteil ist wahr. Obwohl wir zugeben müssen, dass dort einige Bürger gegen Putins Diktate protestieren, aber es muss auch dazu berücksichtigt werden, dass solche Äußerungen dort hart bestraft werden und die Regimepropaganda genau ihre liederliche Arbeit verrichtet, stellt sich die Frage, wenn wir diesen nicht protestierenden Menschen nicht vergeben sollten. Vielleicht. Aber darüber müssten wir noch nachdenken. Aber wir können ihnen nicht vergeben, die Putins Angriffskrieg in den russischen Staatsmedien öffentlich unterstützen, obwohl wir wissen, dass sie die Wahrheit darüber unabhängig überprüfen können.
Russland hatte und hat viele kluge und gebildete Menschen, aber sie haben es in der Vergangenheit und heute schon verlassen, hauptsächlich weil sie nicht in einem System leben wollten, in dem es unmöglich ist, frei zu atmen. In einem Land zu leben, das Bürger aus politischen Überzeugungen vernichtet und das derzeit einen sinnlosen Krieg gegen die benachbarte Ukraine führt und dessen Armee dort wehrlose Zivilisten tötet, kommt einem solchen Leben zweifellos gleich, in einer Gefängniszelle zu leben.
Aber andererseits müssen wir darüber nachdenken, ob dieses Land seinen Machtappetit aufgeben würde, wenn die Regierung dort wechselt, und es sollte demokratisch sein. Aber die Geschichte hat immer ihr wahres Gesicht gezeigt, daher können wir nur über den Weg spekulieren, den Russland in Zukunft einschlagen wird.
J F Wanka