Znovu otevíráme rubriku „Jak to vidí občan.“ O tom, jak si telekomunikační společnosti účtují nehorázné poplatky za své služby, ale i o tom, jak supermarkety zdražují stále razantněji své zboží.

Znovu otevíráme rubriku „Jak to vidí občan.“ O tom, jak si telekomunikační společnosti účtují nehorázné poplatky za své služby, ale i o tom, jak supermarkety zdražují stále razantněji své zboží.

Nedávno jsem zažíl takový bombónek ve svém životě. Šel jsem zaplatit hotově měsíční účet za služby, které mně poskytuje firma T-Mobile. Nehledě k tomu, že třeba v Německu jsou takové produkty o mnoho levnější, tak si tato firma za ně účtuje v Česku nehorázné sumy. Ale i za ty, které by za normálních okolností neměly […]

325

Nedávno jsem zažíl takový bombónek ve svém životě. Šel jsem zaplatit hotově měsíční účet za služby, které mně poskytuje firma T-Mobile. Nehledě k tomu, že třeba v Německu jsou takové produkty o mnoho levnější, tak si tato firma za ně účtuje v Česku nehorázné sumy. Ale i za ty, které by za normálních okolností neměly podléhat nějakým poplatkům. Ale abych to dopověděl. Přišel jsem tam zaplatit svůj účet casch, protože razím teorii, co je psáno, to je dáno. Vždycky jsem dostal příjmový doklad bez problémů, až na minulý měsíc. Když jsem o něj jako obvykle žádal, arogantní mladý muž mně sdělil, že ho nedostanu, protože si za něj prý účtují 99,- Kč. To mě rozezlilo, a místo toho, abych se s ním hádal, tak jsem odešel. To je zrovna ten příklad nenažranosti těch nadnárodních společnosti, které mohly v době Covidu podnikat a které měly i tenkrát astronomické zisky. A teď, i v této téžké inflační době, dřou z našich občanů, co se do nich vejde. A čí je to vína? Je to především ostuda českého státu, že si na takové nenasytné výtečníky nedovedl došlápnout.

A to všechno je kapkou v moři proti tomu, co si dnes dokáží účtovat u nás podnikající supermarkety za své produkty. I ony kasírovaly za pandemie namalé peníze, čímž byly upřednostněny před ostatními firmami, jenž byly závislé na státních dotacích.

Při cestě do práce si vždycky nakoupím zboží denní potřeby u firmy Lidl. Co mě však v poslední době překvapilo je to, do jakých astronomických výšin je schopná dojít v cenách za svoje zboží. Keříková rajčata za 49 Kč., salátové okurky za 29 Kč za kus. Není to nenasytnost, když je léto? Chce snad na našich občanech tato německá firma vydělávat, i když i ona za dob pandemie kasírovala neamalé zisky? A opět by měl v tomto případě zakročit stát, aby takovým nenažrancům šlápl pořádně na krk..

I když jsem zastáncem soukromého podnikání a nikdy bych nepřipustil, aby někdo někomu upírat zisk, který je součástí tohoto procesu, přesto jsem přesvédčen o tom, že výjinečná situace vyžaduje rozhodné činy, kdy je potřeba uplatnit solidaritu, což musí být výzva i pro tyto zahraniční firmy, které u nás podnikají, protože i naše zem se dnes nachází ve válce. Nikoli v té pravé, ale v té energetické.

V této souvislosti mě napadá i otázka, co hodlá náš stát dělat s dvojí kvalitou potravin. Tato debata je stále živá, protože v této problematice nebyly v minulosti podniknuty žádné kroky, které by spěly ke zdárnému řešení celé situace. A to k takovému, aby si člověk mohl koupit u nás stejně kvalitní zboží a za stejné ceny, jako když přijede do západní Evropy. Ale to by měl být především úkol pro ty, jenž nás zastupují v Bruselu. Vždyť nám to po celá léta slibují. A zatím nula od nuly pošla.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat