Depeše F J Wanky z Hamburku, Zatím je klid. Depesche von F J Wanka aus Hamburg, Bis jetzt ist es ruhig.

Depeše F J Wanky z Hamburku, Zatím je klid. Depesche von F J Wanka aus Hamburg, Bis jetzt ist es ruhig.

Zatím je klid Pořád dbám na to, abych vás opět neobtěžoval s těmi spropadenými vzpomínkami, i když jsem se už několikrát zapřísáhl, že s nimi skončím. Ale mnohdy to nejde utnout. To, co vám chci teď povyprávět, má ale přímou souvislost s dneškem. S tím, co se dělo, a dodnes děje na Ukrajině, ale nakonec […]

301

Zatím je klid

Pořád dbám na to, abych vás opět neobtěžoval s těmi spropadenými vzpomínkami, i když jsem se už několikrát zapřísáhl, že s nimi skončím. Ale mnohdy to nejde utnout. To, co vám chci teď povyprávět, má ale přímou souvislost s dneškem. S tím, co se dělo, a dodnes děje na Ukrajině, ale nakonec i v celém světě. Autokratické režimy z jeho mapy ještě nezmizely, i když by se dalo předpokládat, že lidstvo dospělo do takového vývojového stádia, v němž už pro ně není místo. Je tomu přesně naopak. Jsou mnohdy v některých státech daleko horší a drzejší, než byly dřív. A proto se právě dnes vyplatí s tou minulostí srovnávat, aby lidé nepodléhali jejich dezinformacím, s nimiž chtějí své rejdy ospravedlňovat. Šíří je cíleně do demokrarických zemí, aby s nimi ovlivňovali tamní obyvatelstvo. Rusko, Čína a Irán. To jsou státy, v nichž pár gaunerů získalo neomezenou moc, a kteří zde ve jménu zcestných ideologií omezují svobodu svych občanů. A jsou ochotni je prosazovat i za cenu rozpoutání světového válečného konfliktu. Ale teď k tomu, co jsem vám chtěl vyprávět. Abyste si dokonale spojili jisté souvislosti, musíme se přesunout v čase do třicátých let minulého století, kdy se v Německu dostal k moci diktátor Hitler.

Jistě znáte pojem Sudety. Byly to oblasti tehdejší První Republiky, kde žily přes tři milióny občanů německé národnosti. A když srovnávam to, co se tam v těch dobách dělo s dneškem, vím o čem mluvím, protože moje rodina odtamtud pocházela. Matka mé babičky byla Němka a její manžel Čech. Všichni zde žili ve vzájemné soudržnosti, navštěvovali se, řešili rodinné problémy, a zdálo se, že nemůže přijít nic, co by je rozdělilo. Tento vztah trval až do té doby, kdy přišel politický zvrat v Německu. Ten rozeštval podle vyprávění mé babičky celou naši rodinu. Až do té míry, že její členové mezi sebou přestali kvůli politice komunikovat. Ta štvavá Hitlerova histerie měla jeden cíl. Ovlàdnout občany německé národnosti a pěstovat v nich nenávist vůči Čechům, bez ohledu na to, v jakém příbuzenském vztahu se nacházeli, aby měl poté záminku připojit tato území k Německu. A přesto, že se tenkrát schylovalo k válce, tak byl i přesto všechno zdánlivy klid. Klid, jako když se před bouří valí po obloze černá mračna, ale nikdo neví, jaká její síla bude. A ta přišla v podobě teroristických útoku sudetských Němců proti tehdejšímu Československému státu a jejim obyvatelům. Tak jim Hitler tehdy pomotal hlavu. A zesílila ještě víc světovou válkou.

I dnes je v Evropě relativní klid, i když na Ukrajině zuří válka. Tenkrát štval Hitler Němce proti Čechům, dnes se despota Putin snaží štvát Rusy proti Ukrajincům, a tak jde v podstatě o totéž, co se dělo tehdy v Sudetech. Ale s tím rozdílem, že ruský despota dnes nemá takovy úspěch, jako kdysi Hitler. Tenkrát to vyústilo v druhou světovou válku, ale i dnes je situace napjatá. Je tu nebezpečí, že Běloruský prezident Lukašenko, jenž se dostal do své funkce podvodnými volbami, chystá vpád svého vojska po boku ruského dikrátora do ukrajinského týlu. A jak na to bude reagovat Západ, pokud se to stane? Zatím je stále zdánlivý klid. Ale dokdy.

F J Wanka – Hamburk

Bis jetzt ist es ruhig

Ich achte immer noch darauf, um ich sie nicht noch einmal mit diesen gescheiterten Erinnerungen zu belästigen, obwohl ich mir mehrmals geschworen habe, sie zu stoppen. Aber oft kann es nicht geschnitten werden. Aber was ich Ihnen jetzt sagen möchte, hat einen direkten Bezug zum Heute. Mit dem, was in der Ukraine passiert ist und immer noch passiert, aber schließlich auch in der ganzen Welt. Autokratische Regime sind noch nicht von seiner Landkarte verschwunden, obwohl man annehmen könnte, dass die Menschheit einen solchen Entwicklungsstand erreicht hat, dass für sie kein Platz mehr ist. Es ist genau das Gegenteil. Sie sind in manchen Staaten oft viel schlimmer und unhöflicher als vorher. Und deshalb lohnt es sich, heute mit der Vergangenheit zu vergleichen, damit die Menschen nicht ihren Fehlinformationen erliegen, mit denen sie ihre Machenschaften rechtfertigen wollen. Sie verbreiten sie gezielt in demokratische Länder, um dort die Bevölkerung zu beeinflussen. Russland, China und Iran. Das sind Staaten, in denen ein paar Gauner grenzenlose Macht erlangt haben und die im Namen fehlgeleiteter Ideologien die Freiheit ihrer Bürger einschränken. Und sie sind bereit, sie zu fördern, selbst um den Preis, einen Weltkrieg zu beginnen. Aber nun zu dem, was ich ihnen sagen wollte. Um bestimmte Zusammenhänge perfekt zu verbinden, müssen wir uns zeitlich in die dreißiger Jahre des letzten Jahrhunderts bewegen, als der Diktator Hitler in Deutschland an die Macht kam.

Vielleicht kennen sie der Begriff Sudetenland. Dies waren die Gebiete der damaligen Ersten Republik, in denen über drei Millionen Bürger deutscher Nationalität lebten. Und wenn ich die Vergangenheit mit heute vergleiche, weiß ich, wovon ich rede, denn meine Familie stammt von dort. Die Mutter meiner Großmutter war Deutsche und ihr Mann Tscheche. Alle hier lebten in Harmonie miteinander, besuchten einander, lösten familiäre Probleme, und es schien, als könne sie nichts trennen. Diese Beziehung dauerte bis zum politischen Umbruch in Deutschland. Laut meiner Großmutter hat er unsere ganze Familie verhetzen. In dem Maße, dass seine Mitglieder wegen der Politik aufhörten, miteinander zu kommunizieren. Hitlers wahnsinnige Hysterie hatte ein Ziel. Die Bürger deutscher Nationalität zu kontrollieren und in ihnen Hass gegen die Tschechen zu unterstützen, ungeachtet der verwandtschaftlichen Beziehung, in der sie sich befanden, damit er dann einen Vorwand hätte, diese Gebiete an Deutschland zu annektieren. Und trotz der Tatsache, dass zu dieser Zeit der Krieg näher rückte, war alles scheinbar ruhig. Ruhe, wie wenn schwarze Wolken vor einem Sturm über den Himmel ziehen, aber niemand weiß, wie stark er sein wird. Und es kam in Form eines Terroranschlags von Sudetendeutschen auf den damaligen tschechoslowakischen Staat und seine Bewohner. Da verwirrte Hitler ihre Köpfe. Und es wurde noch stärker mit dem Weltkrieg.

Auch heute herrscht in Europa relative Ruhe, obwohl in der Ukraine Krieg tobt. Damals hat Hitler die Deutschen gegen die Tschechen aufgehetzt, heute versucht der Despot Putin, die Russen gegen die Ukrainer aufzuhetzen, also ist es im Wesentlichen dasselbe wie damals im Sudetenland. Allerdings mit dem Unterschied, dass der russische Despot heute nicht mehr so ​​erfolgreich ist wie einst Hitler. Damals kam es zum Zweiten Weltkrieg, doch auch heute ist die Lage angespannt. Es besteht nämlich die Gefahr, dass der belarussische Präsident Lukaschenko, der durch Wahlfälschungen in seine Position gelangt ist, eine Invasion seiner Armee an der Seite des russischen Autokraten den ukrainischen Rücken plant. Und wie wird der Westen darauf reagieren, wenn es passiert? Bisher herrscht noch scheinbare Ruhe. Aber für wann.

J F Wanka – Hamburg

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 119

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat