Premiéru Babišovi se splnil dávný sen. Konečně se mu daří odrovnávat drobné živnostníky a střední podnikatele. Nejenom, že jeho vláda uzavřela jejich provozovny a firmy, čímž je zbavila výdělku, ale také zákazníků. Nejenom, že problémy s úvěry a nájmy přehodila na banky a pronajímatele. Nejenom, že jim zkomplikovala život tím, že je odsoudila tyto položky zaplatit později, a ještě s úroky. Nejenom že dodnes nezveřejnila harmonogram, podle kterého se budou moci vrátit ke své práci. I když, některé obory už mohou působit, přesto zůstává mnoho podnikatelů zatím v nejistotě.
Výjimečná opatření se zřejmě chýlí ke konci. Premiér Babiš se nechal slyšet, že nevidí důvod k jeho prodloužení a vládní ministři z jeho hnutí jsou prý stejného názoru. Zatím není nic jisté. Ministr vnitra Hamáček mluví o nutnosti jeho prodloužení. Uvidíme, jak rozhodne vláda a posléze sněmovna.
Krizový stav přinesl lidem mnoho problémů a vnesl do naší společnosti chaos. Situace v dodávkách zdravotnického materiálu není ideální. Roušky si šijeme stále sami a dezinfekci kupujeme v lékárnách za nekřesťanské peníze. Úloha státu naprosto selhala. Měl by občanům platícím daně distribuovat ochranné prostředky zadarmo. Místo toho, aby policie v parcích buzerovala lidi, měla by je rozdávat. To je jeho dosavadní hodnocení.
Opět nic povzbudivého, jako všechno, co vláda dosud podnikla. Je však důležité srovnávat její minulá opatření s těmi dnešními, protože se stávají cenným materiálem pro řešení budoucích problémů zejména ekonomických. Ale teď k těm podnikatelům, kteří budou v dobách příštích hlavním motorem ke stabilizaci ekonomiky.
Vládní představitelé, kteří mají zkušenosti s podnikáním, už dávno zapomněli na těžký život v této sféře. Dávno asi zapomněli (pokud hodnotíme jejich současné návrhy) na to, že podnikatel musí obchod vymyslet, realizovat, a případně zaměstnat lidi, kteří přispějí k jeho zdárnému konci. Tím je vlastně neodmyslitelným pomocníkem státu v otázce zaměstnanosti. Stát nemůže počítat s tím, že bez pomoci podnikatelům z krize, která nás bezpochyby čeká jen tak lehce vyklouzne. Bezodkladně musí nalít do této sféry co nejvíce finančních prostředků. Opačný postup se mu může v budoucnosti zle vymstít. To co by ušetřil nedostatečným financováním podnikání, ztratí na sociálních dávkách nezaměstnaným. Zatím udělal jen to, že dál osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) 25.000,- Kč, což je jen zlomek toho, o co vlivem krizových nařízení přišli. Nehledě na to, že zavedení pomocí pod názvem COVID 1-2 bylo nesrozumitelné, takže mnoho podnikatelů na ni nedosáhlo. A ti, kteří na ni za velkých byrokratických překážek dosáhli, posléze zjistili, že na účtech nic nemají. A nyní má přijít COVID 3 a my občané si pokládáme otázku: Jaký bude, a co dál?
Josef Machač