Ne všichni občané Ukrajiny mužského pohlaví, jsou ochotni bránit svoji zem proti ruskému agresorovi. Mnoho z nich si v České republice užívá bezstarostného života, zatímco jejich spoluobčané pokládají na frontách své životy. Co k tomu říct?

Ne všichni občané Ukrajiny mužského pohlaví, jsou ochotni bránit svoji zem proti ruskému agresorovi. Mnoho z nich si v České republice užívá bezstarostného života, zatímco jejich spoluobčané pokládají na frontách své životy. Co k tomu říct?

Těsně před začátkem druhé světové války odcházelo z tehdejšího Československa mnoho mužů do emigrace, aby se tam zapojili do formujících se vojenských jednotek, jak na západě tak i na výchdě. A dělat to v podstatě nemuseli. Ti, kteří nebyli příliš národnostně orientováni, zůstávali doma, ale ty, které k tomu pohánělo osobní uvědomění a trpký vztek, […]

265

Těsně před začátkem druhé světové války odcházelo z tehdejšího Československa mnoho mužů do emigrace, aby se tam zapojili do formujících se vojenských jednotek, jak na západě tak i na výchdě. A dělat to v podstatě nemuseli. Ti, kteří nebyli příliš národnostně orientováni, zůstávali doma, ale ty, které k tomu pohánělo osobní uvědomění a trpký vztek, jenž v nich byl zakořeněn po mnichovské dohodě, která zapříčinila ztrátu českého pohraničí, v těch plál plamínek pomsty vůči agresorovi. Ale tehdejší novopečení bačkoráři, skryti ve svych skrýších ani nedutali. Když totiž Němci okupovali celé české území, tak právě je nechàvaly protektorátní úřady na pokoji, protože zjistily, že se v minulosti neangažovali v politice, a nebylo u nich nebezpečí, že by jim mohli škodit. A tak si užívali života, jakoby se nic nestalo. Hrozilo jim jen to, že je povolají na práci do Německa, což bylo sice velmi nebezpečné, ale ne tak, jakoby se ocitli přímo na frontě. S těmi, kteří odešli do války a přežili ji, to dopadlo tak, že někteří z nich misto toho aby byli po jejim konci oslavováni, dostali se posléze do konfliktu s nastupujícím komunistickým režimem, aby byli v následujících letech buď přímo likvidováni, anebo ztrávili dlouhá leta ve vězení.

Uběhlo mnoho let, a když se nad tím člověk zpětně zamýšlí, tak se ptá sám sebe, jestli i dnes by se našli takoví občané, kteří by šli dobrovolně bránit svou zem v připadě válečného konfliktu, aniž by byli povinně povoláni státem. A že by se to mohlo klidně stát, taková alternativa by mohla být celkem reálná, protože okolni svět je dnes nadmíru nebezpečný. Válka na Ukrajině, jenž je vzdálená jen stovky kilometrů od nás, zrovna tak jako ozbrojený konflikt na Středním vývhodě. Jestlipak by se odhodlali k obraně své vlasti i ti, kteří dnes navenek razí doktrínu národních zájmů a kteří si tím honí politické body? Vzali by samopal do ruky, oblékli by se do plné polní a šli do válečné vřavy? To bychom poznali tehdy, až by k tomu došlo. Ale zatím se nacházíme na území, kde je klid. Ale stát se může cokoliv.

A právě ve jménu našich předků, kteří neúnavmě bojovali za svobodu příštích generací a která byla hrubě pošlapána v dobách komunistické dikratury, měli bychom se zàkonitě pozastavovat nad tím, když si u nás někteří občané Ukrajiny mužského pohlaví, užívají bezstarostného života, aby zatím jejich spoluobčané pokládali na tamních bojištich životy za svoji zem. Můžeme to sice chápat tak, že nikomu se nechce jít dobrovolně do vàlky, ale pokud jsou v sázce výšší cíle, tak musí jít vše stranou. I ve jménu tohoto posvátněho poslání se musí podstoupit vaškerá rizika včetně osobního pohodlí, pokud jde o blaho národa, k němuž takový člověk patří. Kdo ví, jestli si to tito lidé uvědomují. Kdo ví, jestli by byli vůbec schopni podstoupit takovou oběť jako naši předci za druhé světové války. To se už asi nedozvîme, protože jim nevidíme do jejich myslí. Zatím se však zdá, že boj za vlast je pro ně pravděpodobně pasé. Kéž by si to uvědomil i český stát, jenž tyto nové bačkoráře zatím štědře podporuje. Dokdy? To zůstáva ve hvězdách.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 118

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat