Komentář J F Wanky Hluboké vrásky. Nemalá část občanů Evropské unie není spokojena s jeji politikou. Co s tím můžeme dělat? Zatím jen doufat v nezbytné reformy. Že se to neodbyde jen v podobě prázdných frází, ale že příjdou rozhodné činy.

Komentář J F Wanky Hluboké vrásky. Nemalá část občanů Evropské unie není spokojena s jeji politikou. Co s tím můžeme dělat? Zatím jen doufat v nezbytné reformy. Že se to neodbyde jen v podobě prázdných frází, ale že příjdou rozhodné činy.

Evropská unie dostala další velkou ránu v podobě voleb v Nizozemsku. Ty zde vyhrál s velkým náskokem nacionalistický politik Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu (PVV). Nemalým překvapením bylo i obsazeni druhého mista v pořadí, na kterém se umístila společná kandidátka nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL) v čele s bývalým eurokomisařem […]

237

Evropská unie dostala další velkou ránu v podobě voleb v Nizozemsku. Ty zde vyhrál s velkým náskokem nacionalistický politik Geert Wilders a jeho Strana pro svobodu (PVV). Nemalým překvapením bylo i obsazeni druhého mista v pořadí, na kterém se umístila společná kandidátka nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL) v čele s bývalým eurokomisařem Fransem Timmermansem, což je velký paradox, protože by se mohlo předpokládat, že úspěch tohoto tábora by se dal chápat jako souhlas části nizozemských voličů s chaotickými zelenými opatřenimi Evropské komise, které tam právě Timmermans za svého působeni nekompromisně prosazoval a které občané ve společné Evropě příliš nemilují. Budiš to všem politikům varovným signálem, jak je gusto voličů vrtkavé a nepřevídatelné. Ale vcelku se znovu potvrdilo, že současná politika unie je u většiny občanů silně nepopulární. Zelená dohoda, jenž je dostala drastickým zvýšenim energií do finančních problémů, nekontrolovatelná migrace, stále větši upadáni občanů do chudoby, ale i špatná bytová politika, to všechno jsou problémy, které lidi sráži k zemi jako těžké závaži a které nepochybně dosud trápí občany i v Holandsku. Proto se svými hlasy uchýlili k takovému subjektu, který jim slíbil nápravu všech neduhů ve společnosti razantním způsobem. A právě vlivem této nepříznivé situace na našem kontinentu, se takováto přékvapení mohou opakovat i v dalšich zemích Evropy, což by mohlo být pro část obyvatel povzbuzením, ale pro některé zklamáním. V každém případě by to měla být poplašná zpráva pro zkostnatělé vedení Evropské unie, že děla někde něco špatně.

Ale když se vrátíme z Nizozemska do Česka, tak tu nacházíme v tom politickém mumraji nemalou spojitost s tím, co se stalo právě v této zemi. I zde se projevuje občanská nespokojenost s poměry v unii, ale i se situaci na domácí politické scéně. Lidi tady pronásleduje pořad vysoká inflace a z toho pramenící neúměrné ceny potravin, ale i další neduhy, jenž tíží obyvatele celé Evropy. I v Česku se v poslední době v průzkumech předvolebních preferencí dostávají do popředí ti, kteří nabízejí levná rašení všech těchto problémů, ale bez jakýchkoliv futuristických vizí. A občané na to slyší. Nesmíme se tomu divit, protože jsou unaveni minulostí. Covidem, nepřiměřenou inflací, ale i vysokými cenami energií. Proto i zde by se mohlo opakavat v nadcházejícich volbách to, co se stalo v Nizozemsku. Pro někoho sluncem ozářená budoucnost, pro jiného skepse. I na to by měla současná česká vládní reprezentace pamatovat a chovat se podle toho. Protože voličský apetit oplývá mlsotou a dopřává si mnoho chodů. V každém případě to přidá další hluboké vrásky na tváře všech politiků v Česku, ale i v Evropské unii. Tak uvidíme, jak se k problémům ve společnosti postaví. Zatím můžeme jen doufat, že se to neodbyde jen v podobě prázdných frází, ale že příjdou i rozhodné činy.

J F Wanka

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 118

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat