Islámští teroristé napadají v Rudém moři obchodní lodě. Mají tyto konfrontace vzájemnou spojitost s tím, čeho jsme v poslední době svědky na Středním východě? Nad touto problematikou se zamýšlíme v komentáři týdne Komplot.

Islámští teroristé napadají v Rudém moři obchodní lodě. Mají tyto konfrontace vzájemnou spojitost s tím, čeho jsme v poslední době svědky na Středním východě? Nad touto problematikou se zamýšlíme v komentáři týdne Komplot.

Spolupracuje s autokratickými režimy v Íránu, Číně, Severní Koreji, ale i s dalšími diktátory, co jich na světě je. Rozdmýchává konflikty na celém světě, aby tím zakryl vlastní neúspěchy ve válce na Ukrajině. Vyhrožuje západním zemím atomovými zbraněmi, a zlikvidoval ve své vlastní zemi veškerou opozici. Patrně už asi tušíte, o kom je řeč. O […]

212

Spolupracuje s autokratickými režimy v Íránu, Číně, Severní Koreji, ale i s dalšími diktátory, co jich na světě je. Rozdmýchává konflikty na celém světě, aby tím zakryl vlastní neúspěchy ve válce na Ukrajině. Vyhrožuje západním zemím atomovými zbraněmi, a zlikvidoval ve své vlastní zemi veškerou opozici. Patrně už asi tušíte, o kom je řeč. O ruském diktátorovi Vladimíru Putinovi.

Po konfliktu mezi Izraelem a Palestinci, který nepochybně pomáhaly rozdmýchávat ruské tajné služby společně s islámisty v Íránu, rozhořívá se další konfrontace v Rudém moři. Islámšti teroristé tak zvaní Hútíové, jenž okupují podstatnou část Jemenu, napadaji obchodní lodě plující v této oblasti. A nepochybně, i na tom má Putinova mašinerie svůj podíl. Už delší dobu se totiž bratříčkuje s íránským režimem, jenž Rusku dováva zbraně, které potom tamní režim používá ve válce proti Ukrajině.

A kdo tito islámští teroristé vlastně jsou? Říkají si Hútíové nebo oficiálně Ansar Alláh (boží pomocníci), a jedná se o povstaleckou skupinu zajdíjských ší’itů, jenž je podporovaná Íránem. Operuje v západní části Jemenu a podniká pirátské útoky v Rudém moři. V lednu 2015 se jim v Jemenu podařilo obsadit prezidentský palác v San’á a převzít moc v hlavním městě země.

Je to propletenec. Ač jsou v zemích, v nichž panují autokartické režimy, různá politická zřízení, tedy různé ideologie, přesto se v poslední době často stává, že se tyto státy nebezpečně zbližují. A tady už jsme u osy Moskva – Teherán. Na první pohled si můžeme myslet, že tyto dva státy nemohou mít nic společného. A to opravdu jen při povrchním zkoumání. V podrobné analýze zjistíme, že zájmů mají poměrně mnoho. Autokratičtí islámisté v Teheránu by chtěli rozeštvat arabský svět, protože zacítili, že v poslední době se u některých zdejších států objevily tendence posunout se ve vstazích s Izraelem. Pokud by k tomu došlo, tak by se mohl Írán ocitnout v izolaci, a protože ještě stále trvají sankce, které na něj uvalily západní státy, mohla by být pro něj taková pozice krajně nepříjemná.

Rusko je kvůli válce na Ukrajině v podobné situaci, protože i na něj jsou uplatňovány sankce zrovna tak jako na Teherán, a tak je vděčné za každého spojence, s jehož pomocí by se daly právě tyto sankce obcházet. A navíc, jeho zájmem je destabilizovat západní pomoc Ukrajině, protoźe v Rusku je před prezidentskými volbami a protože se prezident Putin potřebuje ukázat před národem jako sjednotitel země. I kdyz je opět zfalšuje, režimní propaganda takové gesto potřebuje. A tak jak je vidno, že společných zájmů je tady víc než dost. Komplot se vším všudy.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 118

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat