
Pomalu se stmívá. Sedím pohodlně ve svém křesle a poslouchám hudbu. Od krbu na mě blikají červené plamínky dohořívajícího ohně, a z prostoru pokoje ke mně doléhají tóny písniček kapely Beatles. A právě v tu chvíli vzpomínám na ta léta, kdy byla tato skupina na vrcholu své slávy. Dnes už žijí a tvoří jen dva její členové: Paul McCartney a Ringo Starr. Běh času všechno dokonale zametl, a tak zbyly jenom vzpomínky, ale i nestárnoucí melodie, které dodnes poslouchají lidé na celém světě, ať panuje zrovna jakákoliv módní vlna v hudbě. A tak za zvuku těchto nestárnoucích písní, jsem si náhle vzpomněl na článek, který jsem náhodou četl v jedněch britských novinách. Venku začalo pravě pršet, a tma se vkrádala pokojovými okny až k reproduktorům, z nichž se linula ona výjimečna muzika, a které osvětlovala jen stolní lampa umístěná vedle mého křesla. A kapky deště bily do oken jako ruka bubeníka noblesně doprovázejícího tichou komorní skladbu. A tak jsem ve své mysli probíral onen článek, jenž mě tak zaujal.

Siru Paulu McCartneymu legendě kapely Beatles, zmizela před více než 50 lety basová kytara. A teď se konečně setkala se svým ikonickým majitelem, a to poté, co se ji podařilo vystopovat na půdě, v prostředí, kde to nikdo neočekával. Výzva k nalezení baskytary Höfner 500/1 byla vydána loni, a to v naději, že bude konečně objevena. V říjnu roku 1972 mu byla totiž ukradena ze zadní části dodávky v londýnské čtvrti Notting Hill, a po celá ta léta zůstávalo tajemstvím, kde vlastně je
Pan McCartney si kytaru koupil za 30 liber v roce 1961, a poté na ni hrál v době, kdy začínající skupina Beatles působila v Hamburku. Vystoupil s ní více než 250krát v tamějším Caven Clubu. Postupem času se tvrdilo, že to byla basa, která byla nedílnou součástí Beatlemánie. Ale nástroj měl ještě pestřejší historii než se mohlo zdát. Právě na něj hrál při nahrávání hitových písní včetně Love Me Do, Twist a She Loves You. Používal ji po celou kariéru skupiny, až do rozpadu kapely v roce 1969. Vzhledem ke svému významu pro něj samotného, ale i jeho hudbu, se nyní předpokládá, že kytara má dnes hodnotu až 10 milionů liber.

Baskytara měla jak se říká dlouhou klikatou cestu, jak to nakonec Sir Paul zpívá v jedné písni od Beatles. Díky informaci, že se kytara hledá, ale i z důvodů publicity, které se tomu dostalo, si nejmenovaní lidé z jižního pobřeží Anglie najednou vzpomněli na starou baskytaru, kterou nalezli v podkroví svého domu. Posléze se zjistilo, že než se dostala k oním lidem, tak byla po krádeži prodána majiteli hostince, jenž ji od něj potom tito lidé zřejmě koupili. Ale zdá se, že nepodlehli pokušení, aby ji prodali za historickou cenu, protože na ně možná zapůsobila i poslední skladba Now and Then, kterou dva zbylí členové Beatles Paul McCartney a Ringo Starr natočili, a tak byla nakonec panu McCartneymu vrácena i s původním pouzdrem. Jestli jim za ní něco zaplatil, o tom můžeme jen spekulovat.
Oheň v krbu dohořel. Jen tu a tam se objevují světelné záblesky ještě doutnajících uhlíků. Tak jako končí lidský život, tak jako skončilo to, co se událo včera. Tak jako mizí události, které se odehrály v daleké minulosti. Ale ti lidé, kteří vytvořili výjimečná díla, ale uskutečnili i neobvyklé činy, zůstávají nesmrtelní. Sice ne fyzicky, ale svým odkazem budoucím generacím. To je běh našeho světa, který provází lidstvo po celé věky.
Josef Machač