Írán zaútočil na Izrael. Napětí na středním východě se opět vyhrotilo. Jaké budou reakce Spojených států v této oblasti na rozpínavost íránského režimu? Nad touto problematikou se zamýšlí J F Wanka ve svém komentáři na týden Úder.

Írán zaútočil na Izrael. Napětí na středním východě se opět vyhrotilo. Jaké budou reakce Spojených států v této oblasti na rozpínavost íránského režimu? Nad touto problematikou se zamýšlí J F Wanka ve svém komentáři na týden Úder.

Druhý týden v dubnu, ze soboty na neděli, napadl Irán Izrael. Byla prý to odveta za izraelský útok na iránské velvyslanectví v Damašku, k čemuž se sice židovský stát nepřihlásil, ale všichni jsou přesvědčeni, že to udělal. Íránští teokraté tam poslali velké množství dronů a raket najednou, aby zmátli izraelskou vzdušnou obranu. Téměř všechny byly […]

Írán zaútočil na Izrael. Napětí na středním východě se opět vyhrotilo. Jaké budou reakce Spojených států v této oblasti na rozpínavost íránského režimu? Nad touto problematikou se zamýšlí J F Wanka ve svém komentáři na týden Úder. 55

Druhý týden v dubnu, ze soboty na neděli, napadl Irán Izrael. Byla prý to odveta za izraelský útok na iránské velvyslanectví v Damašku, k čemuž se sice židovský stát nepřihlásil, ale všichni jsou přesvědčeni, že to udělal. Íránští teokraté tam poslali velké množství dronů a raket najednou, aby zmátli izraelskou vzdušnou obranu. Téměř všechny byly sestřeleny. A vládní představitelé v Izraeli přemýšlelí, jakým způsobem jim to odplatit. USA a jejich spojenci se nechali slyšet, že by mělo být v této záležitosti postupováno obezřetně, aby se v oblasti středního východu nerozhořel válečný konflikt. A tak byla izraelská reakce dlouho otevřená. Očekávalo se, že může přijít v blízké době, ale třeba i někdy v budoucnosti. Až v posledních dnech byly hlášeny na íránském území výbuchy, které se ozývaly z provincie Isfahán. Izraelští představitelé sice žádný útok oficiálně nepotvrdili, ale západní média tvrdí, že byl proveden právě Izraelem.

Po všech těchto šarvátkách zůstává otázkou, jak se ke všemu postaví Spojené státy. Nejde tu jen o Izrael, ale jde tu především o prestiž Ameriky v této oblasti, jenž má zde své mocenské zájmy. I když rivalita mezi Židy a Araby sahá daleko do minulosti, přesto musíme přemýšlet i o tom, kdo přiživuje všechny konflikty, které se v poslední době v této oblasti udály, a i s ohledem na to, že se rozšiřují právě v době, kdy se válčí na Ukrajině. Je to především Irán sám, ale současně do toho strkají nos i ruské tajné služby, jenž v této vzájemné národnostní nevraživosti přilévají olej do ohně. Možnà, že by se mohlo někomu zdát, cože má s tím společného právě Rusko. Jednoduchá dedukce. Chce tím odvrátit pozornost od své agrese proti Ukrajině.

V Rusku se konaly před časem prezidentské volby, v nichź ve zmanipulovaném hlasování vyhrál prezident Putin. Nerostly mu křídla, a proto si myslí, že silou rozšíří vliv své země do hlubokých útrob Evropy. Chce rozmělnit vojenskou pomoc západních stàtů a USA, aby si Ukrajinu zcela podrobil. A pokud by spojenci selhali ve své podpoře této zemi, zakousl by se i do dalších zemí v této oblasti. Jeho mánie znovu obnovit bývalé sovětské impérium nezná hranic.

Ale jak jsme už řekli: na středním východě se nejedná jen o Izrael. Nechají tam USA íránským teokratům volnou ruku? Dopustí, aby se z této země stala jaderná mocnost a diktovala tomuto regionu? Takové konce by pro Ameriku určitě nebyly stravitelné. Ale zatím to vypadá tak, že zůstane jen u sankcí, které už v minulosti na tento stát USA uvalily, což se potkalo s málo úspěšným účinkem, protože byly i díky Rusku Iránem obcházeny. A totéž činil také Irán ve prospěch Ruska, když na něj západnî státy uvalily sankce kvůli válce na Ukrajině.

Na podzim budou ve Spojených státech prezidentské volby. Kdo se asi posadí do oválné pracovny? Současný prezident Biden nebo Donald Trump? To zatím zůstává nezodpovězenou otázkou. A tak můžeme jen spekulovat, jaká bude reakce příští politické reprezentace v Bílém domě k problémům na středním východě, ale i k válce na Ukrajině. Pokud tam zůstane Joe Biden, tak bude prosazovat stejnou politiku jako dnes. Ale pokud zvítězí Donald Trump, tak můžeme jen doufat, že politika budoucí administrativy se úplně neotočí o sto osmdesát stupňů, což může naznačovat i Trumpův poněkud smířlivější postoj k Ukrajině. V každém případě, ať tam bude kdokoliv, tak musí se vší razancí dát Iránu a jeho přisluhovačům najevo, že se nemohou ve světě dál bezmezně rozpínat. Ať už to budou ještě tvrdší sankce, ale i možné lokální údery na nějaké regiony mimo iránské území, kde jsou přítomné přímo iránské jednotky, nebo ty, jenž Iránu slouží. Zdá se pravděpodobné, že tam by mohla americká pěst v budoucnosti udeřit. A co se týče toho nového prezidenta? Zkuste si vsadit, možná vyhrajete.

J F Wanka, Salzburg

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 118

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat