Když zaplatíte v obchodě kdekoli na světě falešnou bankovkou, ať úmyslně nebo nevědomky, zavolá na vás prodejce policii, pokud to ovšem zjistí. Aby takovou věc přehlédl, musel by to být mistrovský falzifikát. V každém případě s ní budete mít problémy, protože vás obviní z trestného činu. Budete muset dokázat, že jste bankovku od někoho dostali, aniž byste věděli, že není pravá. V opačném případě s vámi bude zle.
Přesně to učinil George Floyd, když chtěl v obchodě zaplatit falešnou bankovkou. Proto na něj zavolali policii, a při jejím zákroku byl jedním policistou brutálně zabít. Z jakého důvodu použil tak razantní sílu, to se dozvíme z následného vyšetřování, protože onen policista byl již obviněn a čeká ho soud. Tím by to mělo všechno skončit, jelikož spravedlnosti bylo na první pohled učiněno zadost. A tak by se mělo počkat na rozhodnutí soudu. Nestalo se tak. Floydovu smrt využilo levicové hnutí, poštívalo veřejné mínění tak dlouho, až to mělo za následek vznik demonstrací po celém světě a ve Spojených státech došlo dokonce k vandalismu a rabování. Že je nepřípustné, aby policie vraždila lidi na ulici, i když něco provedli, a tom není řeči, Takové chování je skandální a viník by měl být přísně potrestán. Že ale občané vezmou spravedlnost do vlastních rukou, to je prostě nemyslitelné.
Podívejme se na celou věc z politické stránky. Prezidentské volby v USA se blíží, a je celkem logické, že opoziční Demokratická strana dělá všechno pro to, aby se znovu dostala k moci. Politický boj je zde poněkud ostřejší než v Evropě, a tak smrtí Floyda zacítila příležitost dostat se současnému prezidentovi Trumpovi na kobylku. Je pravda, že prezident si mnohé problémy zavinil sám, protože se chová v některých situacích neprofesionálně: jeden den něco řekne, a záhy to popře. A tím si velké množství občanů znepřátelil. Že ale chce zavést v zemi opět pořádek, to mu nikdo vyčítat nemůže. Je demokraticky zvolený prezident a má na to plné právo.
Když se nad celou situací hlouběji zamyslíme, musíme si položit jednu otázku. Kdo může mít z celého toho humbuku prospěch? Jednak je třeba si uvědomit, že Floyd měl už v minulosti závažné problémy se zákonem, o čemž všichni mlčí, protože někdo zákonitě celou aféru uměle vytvořil. Je ve zvláštní analogii s tím, jak tehdejší Sovětský svaz rozpoutal mírové hnutí ve světě, přitom sám nekontrolovaně zbrojil. V dnešní době nám z toho mohou vycházet jak čínské, tak ruské tajné služby. Trump není vůči těmto zemím příliš vstřícný. Potřebovali by totiž ve vedení USA nějakého slabocha, který by s nimi uzavíral vstřícné dohody, a oni by mohli ve světě v klidu prosazovat svoje zájmy.
Žonglovat s rasizmem a extrémizmem, někoho z takovýchto tendencí obviňovat, to je pod úroveň dnešní společnosti. Zákon platí pro každého, ať je jiné barvy pleti, ať je příslušníkem jakéhokoliv jiného etnika. To je stále zářící hvězda naší demokracie.
Josef Machač