Americké volby: Dlouhá noc

Americké volby: Dlouhá noc

Kdo bude příštím prezidentem USA? Donald Trump nebo Joe Biden? To je otázka, na kterou je v této chvíli těžké odpovědět. Spojené státy jsou rozdělené. Trump tvrdí, že pokud Biden vyhraje, zavede v zemi socialismus, což je možné z části předpokládat, protože kandidát Demokratické strany je silně levicově zaměřený. Že bílí Američané budou diskriminování a že uzavře […]

553

Kdo bude příštím prezidentem USA? Donald Trump nebo Joe Biden? To je otázka, na kterou je v této chvíli těžké odpovědět. Spojené státy jsou rozdělené. Trump tvrdí, že pokud Biden vyhraje, zavede v zemi socialismus, což je možné z části předpokládat, protože kandidát Demokratické strany je silně levicově zaměřený. Že bílí Američané budou diskriminování a že uzavře lidi do karantény v souvislosti s koronavirem tak, jako to praktikuje Evropa. Zruší prý Vánoce, a také Den díkuvzdání, což je trochu přitažené za vlasy, protože to by si asi žádný prezident nemohl dovolit, už z důvodů popularity těchto svátků. Biden zas Trumpa pokládá za člověka, který podkopává demokratický ústavní systém a obviňuje ho též z neschopnosti. Čeká se rekordní volební účast, což zapříčinil zejména covid. Rekord počtu nakažených padl minulý čtvrtek, kdy bylo zaznamenáno 91 295 případů. Obětmi čínského viru se v USA stalo téměř 234 tisíc lidí. Proto není divu, že občané chtějí slyšet jasnou strategii, jak se příští prezident hodlá s nákazou vyrovnat. Důležitou výzvou pro občany, zejména černé pleti jsou incidenty, při nichž bílí policisté zaútočili na lidi z jejich komunity.

Podle průzkumů vede Biden nad Trumpem o osm procent, což pro současného prezidenta není nic povzbudivého. Celostátní průzkumy však ve Spojených státech nic neznamenají, protože v každém státě je směrodatný počet volitelů podle jejich velikosti, což znamená, že v každém z federálních států se volby konají samostatně. Kandidát, který dá dohromady největší počet volitelů, je zároveň vítězem. I v tom má Biden převahu ve státech, kde se uchází o přízeň voličů.

Florida, Pensylvánie, Michigan, Wisconsin a Severní Karolína, to jsou státy, které rozhodnou o příštím prezidentovi. Proto jen zejména zde a v několika dalších státech vedou kandidáti volební kampaň a ostatní vynechávají, protože ve většině států vítězí ten, kdo má třeba jen jeden hlas navíc, takže získá všechny volitele za daný stát. Velkou měrou k tomu přispívá i fakt, že některé státy jsou baštou republikánů, jiné se přiklánějí k demokratům. Může se stát i to, že kandidát, který dostane víc hlasů prohraje.

Na první pohled by se mohlo zdát, že když ve Spojených státech existují dvě hlavní politické strany, které se střídavě ucházejí o moc ve státě, že s tím odpadá nepřehlednost politické mapy. Že tím odpadají nepřehledné povolební koalice, jak tomu jsme zvyklí u nás, které po dobu vládnutí mnohdy nenacházejí společnou řeč při rozhodování o věcech státních. Zde je to jinak. Vítěz bere vše. Nevýhodou tohoto sytému je to, že tyto dva subjekty jsou semeništěm různých názorů, což by na evropské úrovni dalo podmět ke vzniku více stran. U republikánů se může demokratickou cestou dostat k moci jak radikálně názorová skupina, tak i umírněná. Stejný stav je i u demokratů. Zde se může dostat k moci umírněná, ale také radikální levice. A Joe Biden je až příliš levicově zaměřený. I když je v některých ohledech Trump někdy nečitelný, je jeho strana stále zárukou demokracie. Tak uvidíme, jak ta dlouhá volební noc dopadne.

Josef Machač     

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat