Žijeme ve velmi těžké době. Čínský vir je záludný a útočí tam, kde bychom to nejméně čekali. Opatření, která byla vládou zavedena, jsou nepochybně nutná a měli bychom je dodržovat, abychom se mohli co nejdříve vrátit do normálního života. To však neznamená, že nemáme vládu kritizovat v případě, když zjistíme, že její rozhodnutí nejsou v souladu s nastalou situací. Pokud totiž postrádá jasný plán, jak v tom kterém případě postupovat. Určitě není možné určit chování viru v čase budoucím a předpokládat dopředu reálná data. Místo toho, aby se zabývala přesným harmonogramem, co kdy a jak se stane v organizaci opatření, předkládá pouze různá řešení, která jsou směsicí poznatků ze zahraničí, a pak je prohlásí za vlastní, což by nebylo nic zvláštního, kdyby je poté nepoužívala k politickým účelům před blížícími se parlamentními volbami. Aby ukázala voličům, jak všechno zvládá. Sami nevymyslí téměř nic. Už v minulosti takové případy nastaly, a to nebyla pandemie. Ve sněmovně někdo něco navrhl, babišovci kroutili hlavami, a pak to prodali jako svoje nápady. Chovají se tak i v dnešní době.
Toto pondělí měl podle svých slov implantovaný ministr zdravotnictví Blatný představit tabulku, která by měla podle jednotlivých stupňů občany informovat o pravidlech, při nichž by se měla opatření zpřísňovat či zmírňovat. Ze současných poznatků můžeme usoudit, že když použijeme jednotlivé body seznamu v praxi, tak bychom se měli ráno nejdříve podívat na stránky Ministerstva zdravotnictví, jaký v ten den platí stupeň, a podle toho se zařídit. Zda to bude fungovat, se ukáže, až budou zveřejněny podrobnosti. Ale co je na tom zajímavého je to, že i tento nápad nepochází z Blatného úřadu, ale z Irska, s čímž se ani netajili. V pondělí, kdy měli sdělit podrobnosti, jsme se dověděli jen holá data a název projektu. Prý ho nazvali „Pes“. Jen tak mimochodem, i tento název už na internetu existuje. Sice v jiném kontextu, ale je téměř stejný. Nic nového.
Ve středu se přihodilo další faux pas. Do sněmovny přišel podpořit návrh státního rozpočtu prezident Zeman. Podpořil ho, ale ne tak ohnivě jako v minulosti. Vyjádřil se v tom smyslu, že jeho výška je sice v tomto krizovém období nutná, ale že by se mělo rozvážit, kam peníze půjdou. Bylo z toho patrné, že si už buduje pozici před volbami pro případ, že by příští rok už Babiš nebyl premiérem. Na začátku projevu se zmínil o tom, že v polovině toho dne zemřelo na covid tři stovky lidí. Všechno uvedl na pravou míru až ministr Blatný, když oznámil, že jich zatím bylo něco přes stovku. To hovoří samo za sebe.
V pátek nám prý Blatný prozradí víc. Už podruhé. Budou příští opatření připomínat předpověď počasí, kdy se dovíme, že venku prší, takže bychom si měli vzít s sebou deštník? Tak uvidíme, co nám řeknou. Aby to nedopadlo tak, jak to dělá můj pes. Dvakrát zaštěká, aby mně dal najevo, že bych měl vstávat. A co udělá ten státní „Pes“? To je vě hvězdách.
Josef Machač