Kdo za co může?

Kdo za co může?

Každý z nás si na to pamatuje z mládí. Když jsme jako děti něco provedli a nepřiznali se k tomu, vždycky se rodiče nebo ve škole pídili po viníkovi. A my jsme měli staženej zadek z toho, až se na to přijde a jaká bude odplata. Přáli jsme si, aby čas beztrestnosti trval nejméně navždy. […]

277

Každý z nás si na to pamatuje z mládí. Když jsme jako děti něco provedli a nepřiznali se k tomu, vždycky se rodiče nebo ve škole pídili po viníkovi. A my jsme měli staženej zadek z toho, až se na to přijde a jaká bude odplata. Přáli jsme si, aby čas beztrestnosti trval nejméně navždy. Ale pak přišel ten osudnej den, kdy se na to přišlo. A byla to taková chvíle, kdy jsme si mysleli, že všechno vyčpělo a že je po všem.  Bohužel nebylo. Přišel trest, ale nic převratného se nestalo. Život šel dál.

Za mnoho let, která od těch dob uběhla, si ledacos člověk srovná v hlavě a uvědomí si, že to co bylo tenkrát dětskou lumpárnou, je dnes zdrojem poučení o tom, jak se chovat dnes. Nečekat na to, až někdo zjistí, že máme na svědomí nějaké selhání, ale jeho nápravu okamžitě řešit. Právě dnes by si to měli uvědomit i ti, kteří rozhodují o osudu naší země. Mohli bychom říci, že takové přirovnání není na místě, ale jaký je rozdíl mezi tím, když v dnešní době právě lidé z vedení státu, kteří by měli jít národu příkladem v situaci, kdy trpí jimi nastolenými pandemickými opatřeními s malými přestávkami už téměř rok, se chovají tak, že je vesele porušují. Popíjejí pivko v hospodách a smlouvají si pokoutné kšefty. To lze pokládat za lumpárnu, ať to někdo omlouvá, jak chce. A občané na ně jen hladově koukají. Oni si cpou kapsy a ostatní lidé jsou doslova v existenčním kolapsu. A to je přece ober-lumpárna, o mnoho větší než ty naše přestupky z dětství. Zatímco my jsme tehdy byli potrestáni, oni se nám smějí do očí a svým trestům se vyhnou, nebo trpí minimálně.    

A tak se naplno dostáváme do dnešní reality. Před několika dny neprodloužili poslanci nouzový stav, což se stalo zdrojem různých nechutných tahanic. O tom, že vir na nás útočí stále víc, není pochyb, ale právě proto by k tomu měli představitelé státu přistupovat zodpovědně, ale zároveň i střízlivě. Pomiňme však to, jestli jeho opětné zavedení na žádost hejtmanů bylo ústavní či ne, a zároveň se zamysleme nad tím, jestli současná vláda opravdu postupovala v zájmu všech občanů při tvorbě restrikcí a jejich uplatňování.

Nestrannému člověku by se mohlo zdát, že epidemiologická opatření jsou nutná a že vláda postupuje v souladu se stávající situací. Nicméně je potřeba vzít v potaz, že když stát zakáže lidem svobodně podnikat, musí své počínání finančně kompenzovat, což se v Česku sice děje, ale různá spleť programů svými nastaveními a zejména velkými byrokratickými překážkami, nebudí mnoho důvěry. Na rozdíl od Německa a Rakouska, kde jsou v tomto smyslu o hodně dál. Ale chaos v opatřeních panuje i v okolních zemích. Kamenem úrazu jsou výjimky, které občany na obou stranách hranic matou. Německo to v posledních dnech předvedlo dokonale. Na hranicích s Českem se kvůli zhoršení rozšíření nákazy vrátily z jeho strany policejní kontroly, které mají za následek fronty vozidel a zmatek.

Jak však nevzpomenout na minulý rok, kdy je Česko též uzavřelo, a paní Merklová to ostře kritizovala. I to by měl stát razantně řešit, ale nestalo se tak. Došlo jen ke zdvořilostním kecům, které nic nevyřešily.

Za to všechno utržila od opozice současná vláda trest, jak mnozí tvrdí? Bylo neprodloužení nouzového stavu trestem, nebo jen jistým donucovacím prostředkem k tomu, aby vláda začala racionálně jednat?. Jedna věc z toho však vyplývá zcela jasně. Vláda ztratila většinu v Poslanecké sněmovně, a proto bude potřebovat na svá rozhodnutí hlasy opozice. A pokud z ní odejdou i socialisté, v jejichž straně to nebezpečně vře, bude to velká sranda. Právě teď se bude moci ukázat premiér jako úspěšný manažer, za kterého se sám pokládá.

F J Wanka

.

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat