Kdo bude příštím prezidentem USA? Donald Trump nebo Joe Biden? To je otázka, na kterou je v této chvíli těžké odpovědět. Spojené státy jsou rozdělené. Trump tvrdí, že pokud Biden vyhraje, zavede v zemi socialismus, což je možné z části předpokládat, protože kandidát Demokratické strany je silně levicově zaměřený. Že bílí Američané budou diskriminování a že uzavře lidi do karantény v souvislosti s koronavirem tak, jako to praktikuje Evropa. Zruší prý Vánoce, a také Den díkuvzdání, což je trochu přitažené za vlasy, protože to by si asi žádný prezident nemohl dovolit, už z důvodů popularity těchto svátků. Biden zas Trumpa pokládá za člověka, který podkopává demokratický ústavní systém a obviňuje ho též z neschopnosti. Čeká se rekordní volební účast, což zapříčinil zejména covid. Rekord počtu nakažených padl minulý čtvrtek, kdy bylo zaznamenáno 91 295 případů. Obětmi čínského viru se v USA stalo téměř 234 tisíc lidí. Proto není divu, že občané chtějí slyšet jasnou strategii, jak se příští prezident hodlá s nákazou vyrovnat. Důležitou výzvou pro občany, zejména černé pleti jsou incidenty, při nichž bílí policisté zaútočili na lidi z jejich komunity.
Podle průzkumů vede Biden nad Trumpem o osm procent, což pro současného prezidenta není nic povzbudivého. Celostátní průzkumy však ve Spojených státech nic neznamenají, protože v každém státě je směrodatný počet volitelů podle jejich velikosti, což znamená, že v každém z federálních států se volby konají samostatně. Kandidát, který dá dohromady největší počet volitelů, je zároveň vítězem. I v tom má Biden převahu ve státech, kde se uchází o přízeň voličů.
Florida, Pensylvánie, Michigan, Wisconsin a Severní Karolína, to jsou státy, které rozhodnou o příštím prezidentovi. Proto jen zejména zde a v několika dalších státech vedou kandidáti volební kampaň a ostatní vynechávají, protože ve většině států vítězí ten, kdo má třeba jen jeden hlas navíc, takže získá všechny volitele za daný stát. Velkou měrou k tomu přispívá i fakt, že některé státy jsou baštou republikánů, jiné se přiklánějí k demokratům. Může se stát i to, že kandidát, který dostane víc hlasů prohraje.
Na první pohled by se mohlo zdát, že když ve Spojených státech existují dvě hlavní politické strany, které se střídavě ucházejí o moc ve státě, že s tím odpadá nepřehlednost politické mapy. Že tím odpadají nepřehledné povolební koalice, jak tomu jsme zvyklí u nás, které po dobu vládnutí mnohdy nenacházejí společnou řeč při rozhodování o věcech státních. Zde je to jinak. Vítěz bere vše. Nevýhodou tohoto sytému je to, že tyto dva subjekty jsou semeništěm různých názorů, což by na evropské úrovni dalo podmět ke vzniku více stran. U republikánů se může demokratickou cestou dostat k moci jak radikálně názorová skupina, tak i umírněná. Stejný stav je i u demokratů. Zde se může dostat k moci umírněná, ale také radikální levice. A Joe Biden je až příliš levicově zaměřený. I když je v některých ohledech Trump někdy nečitelný, je jeho strana stále zárukou demokracie. Tak uvidíme, jak ta dlouhá volební noc dopadne.
Josef Machač