České zdravotnictví není zrovna v dobrém stavu. Reformy jsou nezbytné. Zůstane jenom u řečí, a nebo se skutečně něco stane? K tomuto tématu čtěte komentář Stávkuj, a je to!

České zdravotnictví není zrovna v dobrém stavu. Reformy jsou nezbytné. Zůstane jenom u řečí, a nebo se skutečně něco stane? K tomuto tématu čtěte komentář Stávkuj, a je to!

Neblahý to pohled na české zdravotnictví. Je to šílené. Kdo si vymůže své požadavky nátlakem, ten vyhrává. Středulový odbory neuspěly, školské odbory jsou asi v jednání. Ale zatím i ty jsou v mínusu. Ale světe div se. To doktoři jsou jiní střelci. Ti si zřejmě vystávkují až 15 000 Kč k platu. Nic proti tomu. […]

210

Neblahý to pohled na české zdravotnictví. Je to šílené. Kdo si vymůže své požadavky nátlakem, ten vyhrává. Středulový odbory neuspěly, školské odbory jsou asi v jednání. Ale zatím i ty jsou v mínusu. Ale světe div se. To doktoři jsou jiní střelci. Ti si zřejmě vystávkují až 15 000 Kč k platu. Nic proti tomu. Ale jak k tomu příjde obyčejný občan, který bojuje stále s inflací a vysokými cenami potravin? Je to fér od zdravotníků, aby si takto vymáhali své požadavky na současné vládě, když si musí zákonitě uvědomovat, že státní rozpočet je v presu? A když ještě na to jdou tak tvrďácky?

„Pokud nechtějí mít lékaře a zdravotní sestry a pokud chtějí nemocnici zavřít, tak ať to nevyplatí,“ pronesl údajně prezident ČLK (České lěkařské komory) Milan Kubek. Jakéže to jsou metody? Vždyť své kolegy v podstatě vyzívá, aby lékařskou péči neposkytovali, pokud jim nebude vyhověno. Co to je? Jak taková slova může vůbec proněst člověk, který je vázán Hippokratovou přísahou o zàkladních etických principech lěkařského povolàní? Zřejmě ho to nechává chladnym, ale nazajímá ho ani osud našeho státu. A to v době, kdy současná vláda podniká všechno možné, aby se veřejné finance nedostávaly do příliš vysokého dluhu. Ale jak je vidno, tak ani to zdravotníky nezajímá. Kopou do vlády a vzkazují nekompromisně, ať platí. A když ne, tak zapnou znovu červenou sirénu.

Naproti tomu se musíme tež ptát, zda-li je zdravotnictví v naší zemi dostatečně financováno. I když jsou do něj vkládany nemalé finanční prostředky, tak se zdá, že to stàle nestačí. Ale i navzdory těmto finančním injekcím, se potýká nemálo nemocnic s velkými finančními potížemi, a navíc některé z nich figurují v korupčních skandálech, do nichž jsou zapleteni zejména představitelé jejich vedení. Ale zdravotníci v pozicích zaměstnanců jsou nakonec až na posledním místě. Slouží nekonečné množství hodin, a jejich finanční ohodnocení neni zrovna valné. Ale je pravda i to, že za současný stav mohou všechny politické reprezentace, které tu v minulisti vládly. Vždycky započaly určité reformy, ale vzápětí je ukončily, a pak si je přehazovaly jako horkou bramboru se svými nástupci. Ale všechno to neznamená, že by zaměstnanci ve zdravotnictví neměli projevit svou spoluzodpovědnost k státnímu dluhu, který je potřeba umořovat. Stejně tak jako řadoví občané. Vždyť někteři z nich nedosáhnou ani části lékařské gáže

Ale pro současnou vládu by mělo být toto lumpačení některých odborových bandů varovným precedensem. Že opět najednou přijdou ti, kteří mají vliv na chod státu, bez nichž se jeho administrativa neobejde a kteří se budou dožavodat podobných ústupků, jakých jsme svědky v případě lékařů, ale i dalších odborářů. A že se takové požadavky budou dál stupňovat, to lze předpokládat. Aby to potom nedopadlo tak, že se staneme rukojmí odborů všeho druhu. Aby se potom nazakořenila revoluční myšlenka, že ten, kdo dupne na stát okovanou botou, tak dostane to, co chce. Prostě. Stávkuj, a je to!

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 114

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 230

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat