„Dobrák“ v roli zachránce

„Dobrák“ v roli zachránce

Když se podívá světem protřelý jedinec, který se ve velké míře stýká s lidmi na druhou osobu, od které něco chce nebo s ní jedná o nějakém obchodě, pozná ve většině případů jen z pouhého pohledu, co se v ní skrývá. Jestli je to člověk, na kterého může být spolehnutí, a jaké povahové rysy v […]

493

Když se podívá světem protřelý jedinec, který se ve velké míře stýká s lidmi na druhou osobu, od které něco chce nebo s ní jedná o nějakém obchodě, pozná ve většině případů jen z pouhého pohledu, co se v ní skrývá. Jestli je to člověk, na kterého může být spolehnutí, a jaké povahové rysy v něm dřímají. Jestli je úskočný nebo falešný, jestli to, co právě říká si také myslí. Výraz tváře a celková fyziognomie mnohdy klame, a tak zejména v politice je člověk odkázán jen na to, co si o takové personě sám zjistí.

Když jsem před nějakým časem viděl v televizi pana Arenbergra, mnohdy jsem nepřemýšlel o tom, proč se v médiích tak často ukazuje. Byl přece jedním z těch, kteří informovali veřejnost o stavu pacientů v nemocnicích. Časem mně to bylo divné, a tak jsem se nad tím zamyslel hlouběji. Napadlo mě, že by to mohl být člověk, který by byl schopen národu vysvětlit smysl vládou nařízených opatření. Už tehdy jsem z toho vycítil, že toto počínání je cílené a že předvádí svůj manažerský um, aby premiéra Babiše inspiroval svou osobou k případné výměně ministra zdravotnictví. Pořád jsem ale byl na pochybách, protože jsem nevěřil jeho spojení s hnutím ANO. A ejhle, moje domněnka se stala skutečností.

Můžeme jen spekulovat, jaký má toto spojení smysl. Co vedlo šéfa Vinohradské nemocnice k takovému kroku? Mnozí tvrdí, že ho s premiérem sbližuje boj proti rakovině, což může být pravda, ale bezpochyby to není ten jediný důvod. Arenberger přece musí vědět, že jeho manévrovací prostor na ministerstvu zdravotnictví nebude příliš velký, protože premiér nemá rád vzpurné podřízené. Musí si uvědomovat, že mu bude jen k ruce, a to do té doby, než ho vymačká jako citron a pak ho zahodí, aby na něj poté svedl všechno to, co sám zpackal. Už tyto skutečnosti směřují k otázce, z jakých důvodů do toho šel.

O novém šéfovi na zdravotnictví prosakuje informace, že má blízko k Pirátům. Právě ti ho před čtyřmi lety nominovali jako náhradníka do dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, což by mohlo znamenat, že premiér chce prostřednictvím něj k nim najít cestu k určitému sblížení. Ale i tato domněnka se zdá být vzhledem k přístupu této strany k hnutí ANO nepravděpodobná, i když nikdy neříkej nikdy.

Nejpravděpodobnějším vysvětlením této politické šarády kolem nového ministra zdravotnictví je to, že premiér potřebuje opravdu více než kdy jindy věrohodnou tvář, která by u národa získala důvěru, protože si je dobře vědom, že horkým tématem nadcházejících parlamentních voleb bude úspěšné zvládnutí epidemie. Proto také potřebuje na ministerstvu člověka, který mu bude zcela loajální, aby si šplhnul i u prezidenta Zermana a splnil tak jeho přání, aby se zde očkovalo ruskou vakcínou, což je Arenberger ochoten prosazovat. A po volbách bude premiér potřebovat prezidentskou berlu jako koza drbání, protože preference hnutí ANO jsou stále horší. Tentokrát však s ní nebude prezident mávat, ale podpírat svého chráněnce z rozumu. My si však můžeme jen přát, aby se zlomila a oba zmizeli v propadlišti dějin.

Josef Machač     

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat