Vláda opět zavřela ekonomiku. Slyšel jsem, že existuje spousty výjimek. Je to pravda? Když si člověk chce koupit boty, tak nemůže. Ovšem obchody s všelijakými cetkami mají prý otevřeno. Nechce se mi tomu uvěřit. To je obraz země České v současnosti.
Stále slyšíme, že politici by měli táhnout za jeden provaz. Teď, když teče panu Babišovi voda do bot, tak mění svoje chování. V novoročním projevu byl jakž takž mírumilovný. To je ovšem přetvářka. Chce dohnat preference, a tak si hraje na Mesiáše. Zblbnul i některé opoziční politiky, kteří začali být vstřícní. Nechali se napálit? Těžko říci. Měli by si uvědomit, že premiér předříkává pouze scénář svého PR-bandu. Pravým opakem novoročního projevu byla nedělní Partie na Primě. Z ní bylo patrné, že je už zcela ve své formě. Pasoval se na šéfa očkování, aby ukázal národu, že všechno zvládne sám. Za situace, kdy v jiných zemích tím pověřují odborníky, protože se jedná o vysoce logistickou akci, u nás si na tom honí předvolební body premiér. Tváří se, že ministr zdravotnictví je na něm nezávislý, ale ve skutečnosti ho musí poslouchat, protože on je přece předseda vlády a za všechno zodpovídá.
I mně nezbývá nic jiného než pracovat dona u počítače. Do něj nemůže člověk koukat celý den, a tak si mezi prací vždycky trochu odpočinu. Buď si dám kávu, nebo koukám z okna a sleduju, co se na ulici děje. Jak tak stojím u toho okna, přesně v tu chvíli kolem jedou hasiči. Maják houká, asi někde hoří. Musí rychle a efektivně zasáhnout.
Stejná situace je i v celé Evropě. Zrovna tak by mělo reagovat její vedení na stále rozšiřující se nákazu. Rychle a účinně jednat. Udělalo doposud všechno pro to, aby ji zastavilo? Selhalo zpočátku, když nedokázalo ochránit svoje vnější hranice, aby se vedlo v patrnosti, kdo do unie přichází. Místo toho nutilo členské státy k přijímání migrantů. Nedokázalo přesvědčit svoje členy o společném postupu. Nelze se tomu divit. I v této těžké době je dodnes obtěžuje nesmyslnými nařízeními, která s touto situací nemají nic společného, a tím si buduje jejich nedůvěru.
Skutečným problémem Evropy je hlavně pružnost, s níž by měla řešit nastalou situaci. Uspíšit očkování a dopravu vakcín do členských států, aby bylo proočkováno co nejvíce lidí, což je též závislé na tom, aby Evropská schvalovací agentura (EMA), urychlila uvedení dalších vakcín na trh. Zatím je schválena jen jedna od firmy Pfizer/BioNTech, a ta do nich proudí v malých množstvích. Vedení unie by se mělo poučit od USA. Ty začaly logistiku očkování připravovat již v květnu a za první týden proočkovali 138.000 lidí. K tomu, že by měla být EMA pružnější, přispívá i fakt popisující náročné skladování dosud schválené vakcíny. Je třeba ji převážet za teploty mínus 70 stupňů Celsia. Zvláštní boxy se suchým ledem a čidlem, jenž neustále kontroluje teplotu a polohu bedny, které firma Pfizer pro tento účel vyvinula, nejsou sice novinkou, otázkou však zůstává, jaký vliv to bude mít na globální dosah, protože baterie senzorů musí při přepravě fungovat dosti dlouhou dobu. Už to musí inspirovat vedení unie, aby schvalování uspíšilo.
V každé z členských zemí k tomu přistupují jinak. V sousedním Německu mají už připravena očkovací centra a záleží jen na tom, aby měli dostatek vakcíny. To u nás teprve vypisují konkurzy na toho, kdo celou strategii vymyslí. A až to někdo logistický připraví, tak si to premiér přisvojí. Vždyť se pasoval na koordinátora. Tak to přece dělá celou dobu, co je u moci.
Siréna houká na poplach, a tak záleží na tom, jak se k tomu jednotlivé země Evropy postaví. Hlavně, aby všichni reagovali rychle a efektivně, protože její obyvatelé už toho mají dost. Hasme, nezbývá mnoho času!
Josef Machač