Haf, haf, a je tu graf?

Haf, haf, a je tu graf?

Žijeme ve velmi těžké době. Čínský vir je záludný a útočí tam, kde bychom to nejméně čekali. Opatření, která byla vládou zavedena, jsou nepochybně nutná a měli bychom je dodržovat, abychom se mohli co nejdříve vrátit do normálního života. To však neznamená, že nemáme vládu kritizovat v případě, když zjistíme, že její rozhodnutí nejsou v […]

550

Žijeme ve velmi těžké době. Čínský vir je záludný a útočí tam, kde bychom to nejméně čekali. Opatření, která byla vládou zavedena, jsou nepochybně nutná a měli bychom je dodržovat, abychom se mohli co nejdříve vrátit do normálního života. To však neznamená, že nemáme vládu kritizovat v případě, když zjistíme, že její rozhodnutí nejsou v souladu s nastalou situací. Pokud totiž postrádá jasný plán, jak v tom kterém případě postupovat. Určitě není možné určit chování viru v čase budoucím a předpokládat dopředu reálná data. Místo toho, aby se zabývala přesným harmonogramem, co kdy a jak se stane v organizaci opatření, předkládá pouze různá řešení, která jsou směsicí poznatků ze zahraničí, a pak je prohlásí za vlastní, což by nebylo nic zvláštního, kdyby je poté nepoužívala k politickým účelům před blížícími se parlamentními volbami. Aby ukázala voličům, jak všechno zvládá. Sami nevymyslí téměř nic. Už v minulosti takové případy nastaly, a to nebyla pandemie. Ve sněmovně někdo něco navrhl, babišovci kroutili hlavami, a pak to prodali jako svoje nápady. Chovají se tak i v dnešní době.

Toto pondělí měl podle svých slov implantovaný ministr zdravotnictví Blatný představit tabulku, která by měla podle jednotlivých stupňů občany informovat o pravidlech, při nichž by se měla opatření zpřísňovat či zmírňovat. Ze současných poznatků můžeme usoudit, že když použijeme jednotlivé body seznamu v praxi, tak bychom se měli ráno nejdříve podívat na stránky Ministerstva zdravotnictví, jaký v ten den platí stupeň, a podle toho se zařídit. Zda to bude fungovat, se ukáže, až budou zveřejněny podrobnosti. Ale co je na tom zajímavého je to, že i tento nápad nepochází z Blatného úřadu, ale z Irska, s čímž se ani netajili. V pondělí, kdy měli sdělit podrobnosti, jsme se dověděli jen holá data a název projektu. Prý ho nazvali „Pes“. Jen tak mimochodem, i tento název už na internetu existuje. Sice v jiném kontextu, ale je téměř stejný. Nic nového.

Ve středu se přihodilo další faux pas. Do sněmovny přišel podpořit návrh státního rozpočtu prezident Zeman. Podpořil ho, ale ne tak ohnivě jako v minulosti. Vyjádřil se v tom smyslu, že jeho výška je sice v tomto krizovém období nutná, ale že by se mělo rozvážit, kam peníze půjdou. Bylo z toho patrné, že si už buduje pozici před volbami pro případ, že by příští rok už Babiš nebyl premiérem. Na začátku projevu se zmínil o tom, že v polovině toho dne zemřelo na covid tři stovky lidí. Všechno uvedl na pravou míru až ministr Blatný, když oznámil, že jich zatím bylo něco přes stovku. To hovoří samo za sebe.

V pátek nám prý Blatný prozradí víc. Už podruhé. Budou příští opatření připomínat předpověď počasí, kdy se dovíme, že venku prší, takže bychom si měli vzít s sebou deštník? Tak uvidíme, co nám řeknou. Aby to nedopadlo tak, jak to dělá můj pes. Dvakrát zaštěká, aby mně dal najevo, že bych měl vstávat. A co udělá ten státní „Pes“? To je vě hvězdách.

Josef Machač      

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat