
Spolupracuje s autokratickými režimy v Íránu, Číně, Severní Koreji, ale i s dalšími diktátory, co jich na světě je. Rozdmýchává konflikty na celém světě, aby tím zakryl vlastní neúspěchy ve válce na Ukrajině. Vyhrožuje západním zemím atomovými zbraněmi, a zlikvidoval ve své vlastní zemi veškerou opozici. Patrně už asi tušíte, o kom je řeč. O ruském diktátorovi Vladimíru Putinovi.
Po konfliktu mezi Izraelem a Palestinci, který nepochybně pomáhaly rozdmýchávat ruské tajné služby společně s islámisty v Íránu, rozhořívá se další konfrontace v Rudém moři. Islámšti teroristé tak zvaní Hútíové, jenž okupují podstatnou část Jemenu, napadaji obchodní lodě plující v této oblasti. A nepochybně, i na tom má Putinova mašinerie svůj podíl. Už delší dobu se totiž bratříčkuje s íránským režimem, jenž Rusku dováva zbraně, které potom tamní režim používá ve válce proti Ukrajině.

A kdo tito islámští teroristé vlastně jsou? Říkají si Hútíové nebo oficiálně Ansar Alláh (boží pomocníci), a jedná se o povstaleckou skupinu zajdíjských ší’itů, jenž je podporovaná Íránem. Operuje v západní části Jemenu a podniká pirátské útoky v Rudém moři. V lednu 2015 se jim v Jemenu podařilo obsadit prezidentský palác v San’á a převzít moc v hlavním městě země.
Je to propletenec. Ač jsou v zemích, v nichž panují autokartické režimy, různá politická zřízení, tedy různé ideologie, přesto se v poslední době často stává, že se tyto státy nebezpečně zbližují. A tady už jsme u osy Moskva – Teherán. Na první pohled si můžeme myslet, že tyto dva státy nemohou mít nic společného. A to opravdu jen při povrchním zkoumání. V podrobné analýze zjistíme, že zájmů mají poměrně mnoho. Autokratičtí islámisté v Teheránu by chtěli rozeštvat arabský svět, protože zacítili, že v poslední době se u některých zdejších států objevily tendence posunout se ve vstazích s Izraelem. Pokud by k tomu došlo, tak by se mohl Írán ocitnout v izolaci, a protože ještě stále trvají sankce, které na něj uvalily západní státy, mohla by být pro něj taková pozice krajně nepříjemná.
Rusko je kvůli válce na Ukrajině v podobné situaci, protože i na něj jsou uplatňovány sankce zrovna tak jako na Teherán, a tak je vděčné za každého spojence, s jehož pomocí by se daly právě tyto sankce obcházet. A navíc, jeho zájmem je destabilizovat západní pomoc Ukrajině, protoźe v Rusku je před prezidentskými volbami a protože se prezident Putin potřebuje ukázat před národem jako sjednotitel země. I kdyz je opět zfalšuje, režimní propaganda takové gesto potřebuje. A tak jak je vidno, že společných zájmů je tady víc než dost. Komplot se vším všudy.
Josef Machač