Konec jedné éry

Konec jedné éry

Není to tak daleko, ale ani tak blízko. Slovensko je coby kamenem dohodil, a nás musí zajímat, co se zde na politické scéně odehrává. Ne každý tento názor zastává. Dokonce jsem slyšel takové tvrzení, že do toho, co se děje v okolních státech by nám nemělo nic být. Krátce řečeno: o veřejné dění v sousedních zemích bychom […]

406

Není to tak daleko, ale ani tak blízko. Slovensko je coby kamenem dohodil, a nás musí zajímat, co se zde na politické scéně odehrává. Ne každý tento názor zastává. Dokonce jsem slyšel takové tvrzení, že do toho, co se děje v okolních státech by nám nemělo nic být. Krátce řečeno: o veřejné dění v sousedních zemích bychom se zajímat měli, protože Česko s nimi živě obchoduje, a jak známo tamní politika ovlivňuje náš trh, pohyb akcií, ale i mnoho dalších věcí souvisejících s byznysem. Ale abych to nezamluvil. Slovensko pohřbilo svoji minulost. Tamní voliči ji potopili do bažiny a poslali tam za ní socialistický Smer. Vše vyvrcholilo vraždou novináře Kuciaka a jeho přítelkyně pijavicemi, které parazitovali na státním majetku a mysleli, že si mohou všechno dovolit.

Umlkly plamenné projevy předsedy Fica, které měly zakrýt skutečnou tvář strany. I lidé, kteří byli skalní voliči Smeru pochopili, že nádoba přetekla. Přišly parlamentní volby a zdiskreditovaná strana ještě doufala, že to ustojí. Mýlili se. Vyhrálo je hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) v čele s charizmatickým lídrem Igorem Matovičem. Přitom mělo toto hnutí nedávno v odhadech kolem pěti procent. Jaká síla ho tak pozvedla? Především promyšlený marketink, který si vzal pod lupu bývalé korupčníky a dal je před celým národem na pranýř. Byl vynikající, takový jaký má být. Pružný, ale hlavně dravý. Matovič se odhodlal k řešení, které by málokoho napadlo. Natočil video ve francouzském Cannes u luxusní vily bývalého ministra financí a dopravy Jana Počiatka, a na její plot vylepil plakáty s textem „Majetek Slovenské republiky“. Spot se stal šlágrem na internetu. Lidem přímo připomněl, jak se člen bývalé vlády obohatil na úkor státu. Tento počin a přesně načasovaná kampaň, to byly poslední schody k vítězství.

Tato mince má však dvě strany. Ta první může být zadostiučiněním toho, čeho se minulá vláda dopustila, ta druhá nám pokládá otázku, jak bude OLaNO vládnout, pokud se podaří Matovičovi sestavit vládu s pohodlnou většinou ve sněmovně. V Evropě se totiž v poslední době rozšířil zvyk volit různá občanská hnutí, protože tradiční strany voliče zklamaly. V některých případech se však stává, že tyto subjekty opilí jejich přílišnou důvěrou, se mnohdy na vládní úrovni nechovají příliš demokraticky. Tak uvidíme, jak to v tomto ohledu dopadne na Slovensku.

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat