Na středním východě probíhá ozbrojený konflikt mezi teroristickým hnutím Hamas a Izraelem. J F Wanka se v komentáři Říše zla zamýšlí nad vývojem celkové situace v tomto regionu.

Na středním východě probíhá ozbrojený konflikt mezi teroristickým hnutím Hamas a Izraelem. J F Wanka se v komentáři Říše zla zamýšlí nad vývojem celkové situace v tomto regionu.

Dějiny hovoří o tom, že Vikingové objevili Ameriku a založili Rusko. V ranném středověku pořádali výpravy do Evropy a děsili tamní obyvatelé. Vždycky se vylodili a s ukrutným řevem zaútočili na pevninu. Uběhlo více než tisíc let, a potomci těchto válečníků v podobě Ruska, ohrožují znovu dokratický svět. Vede útočnou válku proti Ukrajině, zrovna tak, […]

237

Dějiny hovoří o tom, že Vikingové objevili Ameriku a založili Rusko. V ranném středověku pořádali výpravy do Evropy a děsili tamní obyvatelé. Vždycky se vylodili a s ukrutným řevem zaútočili na pevninu. Uběhlo více než tisíc let, a potomci těchto válečníků v podobě Ruska, ohrožují znovu dokratický svět. Vede útočnou válku proti Ukrajině, zrovna tak, jak to dělali jejich předci. A teď, když zjišťuje, že v této válce nemůže dosáhnout svých cílů, rozdmíchává doutnající plaménky národnostních třenic v jiných zemích, aby zakrylo své neúspěchy a odvrátilo od sebe pozornost ostatních zemí. Přesně to, dělá určitě i Rusko v případě konfliktu na Středním východě.

Razantní zvýšení napětí mezi Izraelem a pslestinským islamistickým hnutím Hamas, které vyústilo v současnou válku, bylo sice překvapivé, ale určitě se dalo očekávat. Přesto byl Izrael zcela zaskočen. A tady zřejmě selhaly jak jeho tajné služby, tak i tamní politický aparát, neustále se zabývající soudní reformou, jenž národ rozdělovala. Ale nejen to. Podle všech infomaci se připravoval Hamás na tuto akci už dlouho předtím. A to vše za podpory Iránu, a dalších islamistických států. Můžeme též spekulovat i o tom, že na náhlém zvýšení napětí v této oblasti, má v zákulisních čachrech jistě nemalý podíl právě Rusko, blízký spojenec Iránu, jenž mu dodává zbraně, jimiž Putinův režim masakruje civilní obyvatelstvo na Ukrajině. Ale drzost islamistických agresorů se nepochybně zvýšila i finanční podporou z Evropské unie, která jim od ní dodnes hojně proudí. I tyto finance evropských daňových poplatníků byly nepochybně použity na nekalé zájmy islamistů. Proto by mělo vedení unie finanční toky okamžitě ukončit. Takové argumenty, že se budou peníze kontrolovat kam půjdou, jsou přinejmenšim směšné, protože dáš-li zloději peníze, okamžitě je použije na své nekalé úmysly.

Ale takové počínání je i důkazem toho, že se okolní svět dosud nepoučil z dějinných zkušeností, když se v minulosti choval k absolutistickým režimům velmi tolerantně, což mělo karastrofální následky. Ale velmi překvapivé jsou i takové názory, v nichž se tvrdí, že i když Izrael čelí takovému bezprecedentnímu útoku, tak by mêly prý obě strany zahodit vzájemnou hořkost a myslet predevším na civilní obyvatelstvo. V tomto případě si ale musíme položit stěžejní otázku. Choval se tak Hamas, když podnikl tak razantní útok na Izrael? Přirozeně že ne. Vraždil civilní obyvatelstvo, ničil jim majetek, a bral si je také jako rukojmí. Ti, kdo s Hamasem nesouhlasí, tak z Gazy zřejmě odejdou, jak jim to doporučuje v arabsky psanych letácich izraelská armáda. Ti, kdo si chtěji hrát na mučedniky, tak tam zůstanou na vlastní riziko. S tím se prostě nedá nic dělat.

Celkem morbidně působila také reakce ruského dikrátora Putina na blokádu Gazy, kdyź se nechal slyšet, že takový zákrok by se rovnal obléhání Leningradu během druhé světové války a že takové řešení je nepřijatelné. Od něj to opravdu sedí, protože stejně tak se chovají jeho vojska na Ukrajině. Chce být navenek neutrální, ale v pozadí jistě pracuji ruské tajne služby na tom, aby tento konflikt rozdmíchávaly ještě do větši razance. Na ohnisku požáru mají tyto struktury nepochybně svoji vinu, ruku v ruce se zločinným theokratickym režimem v Iránu. Právě na toto bratříčkování autokratických režimů by měl Západ nemilosrdně reagovat a snažit se je eliminovat, ať už jakýmkoliv způsobem. Vždyť právě Rusko, Čína, Irán a další režimy omezující základní lidská práva svých občanů, musí bÿt právem poklàdàny za říše zla, které by neměly mít místo mezi demokratickymi zeměmi na naší planetě.

J F Wanka

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 114

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 230

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat