
Když pobíráte nadstandardní příjmy, tak nemůžete nikdy chápat problémy těch, kteří mají jak se říká hluboko do kapsy. Kroutíte hlavou nad tím, jak je možné, že právě oni musí obracet každou korunu, aby koupili svým dětem třeba jen ovoce nebo cokoliv jiného, po čem taková dětská duše touží, natož aby si pořídili něco pro sebe. Někdo by možná řekl, že to je takové divné přirovnání, ale v dnešní době je nadmíru aktuální, protože energetická krize straší občany na každém kroku. V důsledku toho dýchají některé podnikatelské obory doslova z posledních sil, i když z mnoha stran slyšíme názory, že tomu v takovè míře není, protože firmy nabírají stále nové zaměstnance. To je sice pravda, ale má to jeden háček. Děje se to jen u těch firem, které nejsou v takové míře postiženy drahými energiemi, ale i u nich se tyto tendence poněkud zpomalují, protože všude se musí svítit a topit, takže energetická krize zasáhne vice či méně všechny oblasti podnikání bez rozdílu.
Je pravda, že v tržní ekonomice by měl každy jedinec vydělávat podle svých schopností a píle, a proto nějaká podpůrná berlička z pozice státu musí přijít jen tehdy, pokud se opravdu dostane do existenčních problémů, a to za úzce specifikovaných okolností. Nemůže uspět na pracovním trhu jen proto, že je z něj vyřazen vlivem nějakého hedikepu, který zapříčiňuje jeho trvalé zdravotní postižení, ale i v situaci, kdy stát, ve kterém žije, postihnou neočekávané události. V těchto případech přichází čas pro jeho vládu, aby zasáhla cílenými kompenzačními nástroji, aby zmírnila složitou situaci, která neočekávaně nastala. A pravě dnes, kdy ruský diktátor Putin vede okupační válku na Ukrajině a kdy Evropu energeticky vydírá, přišel ten pravý čas. I navzdory tomu, že takové postupy mohou neúměrně zatížit státní rozpočty všech evropských států. Nekompromisně tu musí platit pravidlo, že výjimečná doba vyžaduje výjimečné číny.
V těžké situaci je prostě celá Evropská unie, jenž bude muset svým občanům v této krizi dál pomáhat až do té doby, kdy se s koncem války na Ukrajině mezinárodní napěti uklidní a ekonomika se dostane do normálních kolejí. Už současné intervence ji stojí nemalé finanční protředky z peněz daňových poplatníků. Občané strádají a někteří poslanci Evropského parlamentu si žijí nad poměry tím, že jsou trestně stíhání za přijímání úplatků. To jim nestačí ty tučné platy? Ostuda, která nepřispěje k popularitě unie mezi občany celé Evropy. A co je nejhorší? Nastalá situace se nepochybně stane tučným soustem pro ekstremistické strany.
Někdo říká, že se nic neděje, druhý tvrdí, že nás čekají ještě horší časy. Lidé reptají, ale politici se mnohdy tváří jakoby se nic nestalo. Čas plyne a nikdo neví, co bude dál. Ať říká kdokoliv cokoliv, přesto je na první pohled patrné, že se něco děje. Všichni to cítíme v kostech.
Josef Machač