Není jiné cesty

Není jiné cesty

Dovedeme my si dnes vůbec představit, že by u nás do nějaké redakce deníku, či časopisu vpadla policie, pozatýkala by to tam všechno odshora dolů, zastavila jeho vydávání, a jako důvod by uvedla, že toto médium zveřejňuje informace, které nejdou státní moci pod nos, jak to provedla komunistická mašinérie v Honkongu? V naší zemi zatím […]

558

Dovedeme my si dnes vůbec představit, že by u nás do nějaké redakce deníku, či časopisu vpadla policie, pozatýkala by to tam všechno odshora dolů, zastavila jeho vydávání, a jako důvod by uvedla, že toto médium zveřejňuje informace, které nejdou státní moci pod nos, jak to provedla komunistická mašinérie v Honkongu? V naší zemi zatím takové nebezpečí nehrozí, ale kdo ví. Stát se může cokoli. Už osm let nám vládnou lidé, kteří jsou úzce spjati s totalitním režimem, který jsme zde měli před rokem 1989. Dokonce se opírají o hlasy komunistů, kteří současnou vládu drží nad vodou. A ti, kdyby jim to situace dovolila, omezili by občanské svobody zrovnatak precizně, jak se to děje v Číně. To, co dělají tam, k tomu současná vláda může dospět pomalu a zcela zákonnou cestou, když tu a tam trochu pozmění nějaký zákon, aby z toho posléze vznikl prostředek pro omezování lidských práv, aniž by si toho občané všimli.

Ale néjen kroky vlády ubírající se tímto směrem jsou pro naší demokracii nebezpečné. Ani prezident Zeman se netají s tím, že by novináře smetl z povrchu zemského. Premiér to nikdy neřekne na plnou hubu, ale i on se občas prokecne, když mu povolí nervy. Vcelku však není pochyb o tom, že v nitru své duše sdílí stejný názor, jako prezident. To je nebezpečí, které nasmíne podceňovat. Když to vezmeme kolem a kolem, můžeme si domyslet, co by se v naší zemi stalo, kdyby v ní tito dva muži získali neomezenou moc. Byla by to katastrofa. A pokud by se spojili s dalšími populistickými stranami, které čekají na svou příležitost, byla by to přímo tragédie. Ten první se ve svém opožděném projevu, který věnoval událostem na Moravě, veřejně přiznal k tomu, že bude volit hnutí ANO, i když si liboval, že ostatní demokratické strany zastavily kvůli tomu své předvolební kampaně. On sám viditelně toto tvrzení popřel, když nadržoval jednomu politickému subjektu. Poslal našemu národu jasnou zprávu, že nadstranickost je u něj jen pouhé slovo a že ji není ochoten prosazovat.

Z toho je jasně patrné ke komu tíhne. Když byl premiér dotázán, co tomu říká, odbyl to s úsměvem, jakoby už předem předpokládal vývin událostí. Byli na tomto postupu předem s prezidentem dohodnutí? Chce Babiš využít jeho vlivu, aby zastavil padající preference svého hnutí? O tom můžeme jen spekulovat. Ale když prezident takovéto rozhodnutí sdělíl veřejně, můžeme předpokládat, že tomu tak bylo. A lidé, kteří volí hnutí ANO, si nedají říct. Mají pocit že premiér dělá pro naší zem to nejlepší, co může, a to i navzdory tomu, že většina národa je přesvědčena o tom, že tomu tak není a že kdyby své voliče neuplácel z peněz daňových poplatníků, jeho příznivci by se od něj odklonili. Je to bohužel tím, že jeho strategie je neúprosná a že těží i ze své premiérské funkce, jenž upředňostňuje jeho osobu, ale i jeho hnutí. S tím se však nedá nic dělat.

Ale tím víc musí demokratické strany propagovat svoje vize, a to i přesto, co se stalo na Moravě, protože některá média jejich názory přehlíží. Vždyť před nimi stojí nemalý úkol: Hlídat postupy vlády, a to i v souvislostí s touto katastrofou, aby byly ještě více naplněny potřeby tamních obyvatel. Nemohou se přece zadlužit až po uši jen proto, že je napadla přírodní síla. Takové argumenty, které nám stát předkládá, že jeho finanční prostředky jsou omezené, což je pochopitelné, mohou a nemusí uspét, protože kdyby Babišova vláda nemrhala veřejnými prostředky ješté před pandemií ve svůj prospěch, mohla na to mít. Ať vedou demokratické strany ješté razantněji volební kampaň, aby lidem v naší vlasti zajistily spokojený život. Ať zapomenou na vnitřní spory a začnou toto poslání nekompromisně prosazovat. Není jiné cesty.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat