
Několikrát jsem to ve svých článcích napsal. Že s režimy, které omezují základní lidská práva se nesmí vyjednávat, nýbrž je izolovat, což je v dnešní době velmi těžké, protože co stát, to jiný pohled na tuto problematiku. Ti, kteří si dobře pamatují komunistický režim u nás, to mohou potvrdit. Náš stát byl tenkrát otroky ideologie, která ve světovém měřítku naprosto zkrachovala, jak politicky, tak i hospodářský. A právě tato generace to má stále v živé paměti, a proto je háklivá na to, když se to sámé děje jinde. Teď jsme sice relativně svobodní, ale není to ta pravá svoboda, na kterou jsme byli od devadesátých let zvyklí. Když říkám relativně, tak mám na mysli covidová omezení, jenž snad časem vymizí. Nežijeme ve středověku, a tak nemůžeme přehlížet to, když se k němu hodlají některé světové ideologie vracet. Takové tendence musíme vždy odsuzovat, ale musíme se též zasadit i o to, aby vymizely z naších dějin. Lidstvo by mělo proti nim rázně zakročit, a to i z pozice síly, pokud to bude nutné. Možná je to tvrdý přístup, ale nezbýtný pro další demokratický vývoj národů celé naší planety.
Některá světová náboženství si v zájmu svých učení přivlastňují právo manipulovat s životy lidí, aniž to ona sama připouští. Zneužívají právo, jenž jim nepřísluší, protože dosud nenašla racionální vysvětlení pro vznik reality, v níž žijeme. Jedná se jen o výklad jejích osobních představ, a proto jim musíme dát se vší rozhodností najevo, že pokud nebudou akceptovat zákonitosti naší vyspělé civilizace, tak v ní nemají místo. Náboženští fanatici však mají dones zastání i v některých autokratických režimech, které v budoucnosti nepochybně zmizí v propadlišti dějin, což ale bude zřejmě ještě nějakou dobu trvat.
To vše potvrzuje i současné dění v Afghánistánu. Nesmyslnà propagace Islámu, jakož i jeho tvrdé prosazování, se dostaly do pozice, kdy se to musí zákonitě vymykat tomu, co je jeho samotnou podstatou. Že si to autokrati z jeho příznivců špatně vysvětlují, anebo jsou pod vlivem mocichtivých šílenců, to je už jiná věc.
Že se ujmul moci v Afghánistánu Talibán, není pro světové společenství dobrá zpráva. Nikdo mu nezaručí to, že na svém území nebude dávat opět podmět k tomu, aby se tam připravovala komanda, která budou ohrožovat celý svět. Evropa na tom bude nejhůř, protože tam zamíří nejvíc uprchlíků.
Bylo nadmíru jasné, že zde jednotky NATO nemohou zůstat navěky, ale právě proto se mělo přistoupit k logistickému řešení a stahovat je odtud postupně. Ukázat teroristům tvrdou ruku, aby nemohli získat neomezenou moc. To se nestalo. Americký levicový prezident může být spokojen. Zapochleboval svým příznivcům a současnou situaci jen vyhrotil. Až příjde další teroristický útok, tak se záhy přesvědčí o tom, co způsobil.
Miliardy dolarů, které do toho USA a Severoatlantická aliance investovaly, jakož i množství ztracených životů, které byly v této zemi obětovány, jsou vniveč. Je to důkazem toho, že je neschopná prosazovat svoje priority ve světě a že je ochotná ustupovat zločincům, kteří ji vzápětí ohrozí. Chlácholení se tím, že Taliban se snaží ukázat lidskou tvář, a to jen do doby, kdy ho svět oficiálně uzná, taková představa je zcestná, protože až dosáhne svého cíle, jeho teroristické choutky.zesílí. O tom není pochyb. Jak se potom bude Biden zodpovídat občanům všech zemí, z jejichž daní se to všechno platilo? Spojené státy jsou daleko. V první řadě budou ohroženy evropské země, kam bude proudit největší množství migrantů, mezi něž se zamíchají i zločinci z Talibanu. Až to někde bouchne, bude průser. Pak bude pozdě.
Josef Machač
