Před několika dny se v Rusku odehrála komedie, na kterou svět jen tak hned nezapomene. Oligarcha Prigožin se vzbouřil proti ukončení podpory svých jednotek ruským státem. Co v tom je? O tom můžeme jen spekulovat.

Před několika dny se v Rusku odehrála komedie, na kterou svět jen tak hned nezapomene. Oligarcha Prigožin se vzbouřil proti ukončení podpory svých jednotek ruským státem. Co v tom je? O tom můžeme jen spekulovat.

Dnes jsme svědky něčeho podobného, co se odehrávalo před mnoha lety, kdy byl ve Spojených státech prezidentem Ronald Regan. V té době už tehdejší sovětské impérium pomalu dodělávalo, i když mělo v samotném Sovětském svazu, a také díky kolaborantským režimům v jeho satelitech, stále neomezenou moc. A později se úplně sesypalo. My, kteří si tuto […]

321

Dnes jsme svědky něčeho podobného, co se odehrávalo před mnoha lety, kdy byl ve Spojených státech prezidentem Ronald Regan. V té době už tehdejší sovětské impérium pomalu dodělávalo, i když mělo v samotném Sovětském svazu, a také díky kolaborantským režimům v jeho satelitech, stále neomezenou moc. A později se úplně sesypalo.

My, kteří si tuto dobu pamatujeme, vzpomíname na to, když byly v západoevropských státech rozmístěny obranné systémy, jako atak k drzému a konfliktnímu chování ruských bolševiků. Chodil jsem tehdy ještě do školy, i když jsem už nebyl v dětském věku, a pamatuji si na to, jak nás strašili, že prezident Regan chce válku, a zároveň nám ukazovali různé tiskoviny, v nichž byl právě on představován jako strašák, který chce zničit svět. A takovou propagandou krmili nejen nás, alé i daleko menší děti. Člověku se z toho zdvedal žaludek. A proto i dnes bychom měli v těchto dějinných souvislostech hledat jistou analogii a odstrašovat i dnešní Rusko patřičnými obrannými prostředky. Tehdy tam byli u moci bolševici, a dnes ho drancují darebáci, kteří žíjí na úkor tamějších občanů a jakýkoliv nesouhlas s jejich režimem tvrdě trestají. A proto jsou neméně nebezpeční než ti, kteří tam vládli dřív.

A jednim z těch lotrů, kteří podporovali diktátora Putina v mocenských choutkách, je i Jevgenij Prygožin, který stál v pozadí po téměř celou dobu novodobé mocenské éry v Rusku a který se donedávna se svými jednotkami angažoval ve válce proti Ukrajině a páchal tam odporné válečné zločiny. Až výzva Putinovy režimní mašinérie, aby se jeho bojovníci začlenili do ruské armády, tuto misi ukončila. Proti tomu se jejich velitel vzbouřil, což posléze vyústilo v pochod jeho jednotek na Moskvu, což vzájemné spojenectví zle pošramotilo, a stalo se to zdrojem spekulací, jestli bude po tomto činu diktátor Putin stejně silný jako dřív, a zdali se oligarchové, kteří jsou součástí jeho mocenské kliky, zrovna v této době nehlásí o vyrovnání za svoje služby v podobě toho, že by chtěli na státní moci participovat ještě ve větší míře než tomu bylo dosud. Mnoho z nich kuje pikle v ústraní, ale právě Prigožin to zkusil přímočaře. Vsadil všechno na jednu kartu, a čekal, jestli se k němu z mocenských struktur někdo přidá. Když zjistil že nikoliv, zbaběle to vzdal.

A teď můžeme jen spekulovat o tom, co za tím je, když se do zdánlivého urovnání vztahů Prigožina s Putinem, vložil bělorusky dikrátor Lukašenko, další zrůda ruského režimu. Proč oligarchu pozval do Běloruska, s čímž Putin souhlasil? Co tam hodlá jeho banda dělat? Jistě tam nejeli jen na dovolenou. Zdá se být celkem reálné, že by tam mohl z částí svých lidí podnikat diverzní akce proti sousedním státům. Takové nebezpečí tu určitě je.

Ale současné dění v Rusku nám může nápadně připomínat i dobu, když se dostal v Německu k moci diktátor Hitler. V těch prvních začátcích měl za sebou polovojenské milice, které mu pomáhaly potírat politické oponenty a které se poté snažil začlenit do tamní armády, protože se obával, aby posléze neohrožovaly jeho mocenské postavení. Šéf těchto jednotek se proti tomu tvrdě postavil, ale nakonec ho Hitler odstranil. V této souvislosti nás může napadat myšlenka, nedopadne-li Prigožin stejně tak, i když mu bylo navenek vše odpuštěno, a byl mu dokonce vrácen i majetek. Není to jen zdánlivé nastolení klidu v zájmu propagandy? To, co udělal, musí nepochybně ležet Putinovi v hlavě, a proto je téměř jisté, že mu to nikdy nezapomene. Možná se může stát i to, že jeho bývalý parťák půjde po ulici, někdo se k němu přitočí, on ucíti píchnutí a bude konec. O to se už protažená ruka Moskvy, Lukašenko postará, když to bude zapitřebi. Protože darebák darebáka když honí, tak nikdo neví co se stane a odkud vítr vane.

J F Wanka

Další články

Zemřel papež František. Celý křesťanský svět s napětím očekává, kdo bude jeho nástupcem. Stane se nový papež reformátorem církve jako jeho předchůdce? Budoucnost nám ukáže víc. 129

Zemřel papež František. Celý křesťanský svět s napětím očekává, kdo bude jeho nástupcem. Stane se nový papež reformátorem církve jako jeho předchůdce? Budoucnost nám ukáže víc.

Otázkou však zůstává, jestli nový papež, kterého si církev zvolí, bude pokračovat v jeho stopach. Aby ji přiblížil současnému vývoji světa, aby ji přizpůsobil k jeho moderním trendům. Pak se teprve ukáže, jestli se nový vůdce katolíků zařadí mezi legendy, k nimž papež František nepochybně dodnes patří.

Přečíst článek
Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 165

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 249

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat