Selhání vlády

Selhání vlády

Téma očkování rozděluje nejen politiky, ale i odbornou sféru a občany. Žijeme v demokratické zemi, a tak někomu něco přikazovat je velmi neobvyklé, a to i v případě, jedná-li se o výjimečnou situaci. Ta nastala s příchodem COVIDU-19. Pokud však k něčemu takovému dojde, je třeba občanům věc náležitě zdůvodnit. Většina odborníků tvrdí, že dostupné […]

367

Téma očkování rozděluje nejen politiky, ale i odbornou sféru a občany. Žijeme v demokratické zemi, a tak někomu něco přikazovat je velmi neobvyklé, a to i v případě, jedná-li se o výjimečnou situaci. Ta nastala s příchodem COVIDU-19. Pokud však k něčemu takovému dojde, je třeba občanům věc náležitě zdůvodnit. Většina odborníků tvrdí, že dostupné očkovací látky všechno vyřeší a že se čínského cizopasníka alespoň částečně zbavíme. Podle studií, jenž přicházejí ze zahraničí je zcela jasné, že vakcíny pouze zmírňují průběh nemoci, ale zatím nemáme ani ucelené informace o tom, jak dlouho jsou schopné zajistit imunitu proti opětovné nákaze. Odborníci se v tomto smyslu zcela rozcházejí. Všechny očkovací látky, které byly schváleny Evropskou lékovou agenturou, jsou v podstatě na stejné úrovni, ale u několika z nich se rozvinula diskuze o tom, že by mohly v našem organismu způsobovat nežádoucí účinky, což však není důvod k tomu, abychom jejich přínos zatracovali. Nepochybně je to cesta k tomu, abychom zmírnili nekontrovatelné šíření nemoci.

Některé nejnovější vědecké studie však přinášejí ucelenější informace o tom, že po očkování mRNA a vektorovými vakcínami je člověk imunitně chráněn jen po určitou dobu od přijetí některé z nich. Jiné tvrdí, že se může jednat o zhruba devět měsíců, jiné mají odlišný názor. Jedinou možností, jak se viru zcela zbavit, je ale objevení preparátu, který by ho zcela zničil. Mohlo by jít přibližně o stejný mechanizmus, jaký nám poskytují antibiotika ničící bakterie. Ten však současná věda zatím nemá. Do doby, kdy se tak stane, budeme stále závislí jen na očkování.

Otázkou však zůstává i to, jestli se nebude muset po nějakém čase opakovat, ale ani v tomto směru se nemohou odborníci zcela shodnout. Česká neschopná vláda si vzala jako obvykle z každého názoru něco. Manipulátoři na Ministerstvu zdravotnictví, ale i odborné instituce řízené státem prý občanům doporučují, aby se nechali očkovat znovu, což nám může připadat tak, že názor, který byl dodnes publikován se nezakládá na korektním základě. Když jsme před pandemií po Babišově vládě vyžadovali, aby nám zajistila dost vakcín proti obyčejné chřipce, což je vlastně obdoba koronavirové nákazy, tak je nebyla schopná v patřičném množství praktickým lékařům dodat, a to je u moci v různých obměnách téměř osm let. Co teď po občanech vlastně vyžaduje? Májí se snad domnívat, že logistický tuto situaci nezvládla a že takovou kampaň rozšiřuje jen proto, že ji některé vakcíny zbyly, a teď je nemá kde udat? Posuďte to sami.

Co by měla státní správa, ale i regiony na všech úrovních udělat pro to, aby zajistily větší proočkovanost svých obyvatel? Především je třeba zamyslet se nad tím, co v této souvislosti podniká vláda. Po celou dobu trvání pandemie nenašla rychlý způsob, jak k tomu občany inspírovat, protože naprosto ztratila jejich důvěru, k čemuž můžeme přičíst i fakt, že v základních otázkách se neshodnou ani odborníci, takže ochota k očkování je daleko nižší. Dokázat občany přesvědčít o tom, že právě ono je chrání, ale zároveň jim dát i možnost svobodně se rozhodnout je velmi těžké, takže tu může pomoci jedině správně nastavená osvěta, v níž musí být zdůrazněna holá fakta hájící jeho přínosy. Právě taková strategie by se měla uplatňovat.

Další cestou je také to, aby se co nejvíce druhů vakcín dostalo k praktickým lékařům, protože právě ti znají své pacienty nejlépe. Velká očkovací centra pomalu ustupují do pozadí, a proto by měli praktici dostát alespoň dva druhy vakcín, aby si pacienti mohli vybrat, ale aby počítali i s tím, že jim mnohdy nějaké zbydou. Z toho všeho vyplývá skutečnost, že očkování je vysoce logistická záležitost a že je k němu potřeba přistupovat racionálně. Tak, aby občané pochopili jeho smysl, což současná vládní administrativa dodnes nezvládla.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat