Za několik dní se v USA uskuteční prezidentské volby. Celý svět s napětím očekává, kdo usedne do Bílého domu a jaká bude příští politika Spojených států.

Za několik dní se v USA uskuteční prezidentské volby. Celý svět s napětím očekává, kdo usedne do Bílého domu a jaká bude příští politika Spojených států.

Jen několik dní do voleb. Oba kandidáti zostřují svojí předvolební kampaň. Jaký bude jejich průběh? Proběhnou korektně a bez konfrontací mezi oběma tábory? To ukáže čas.

Za několik dní se v USA uskuteční prezidentské volby. Celý svět s napětím očekává, kdo usedne do Bílého domu a jaká bude příští politika Spojených států. 300

Blíží se prezidenské volby ve Spojených státech. Všude je kolem toho mnoho rozruchu, protože všichni se ptají, jaká že bude příští orientace politické reprezentace v Bílém domě. Kdo v USA nastoupí do prezidentského úřadu? Ujme se ho Donald Trump z Republikánské strany, anebo Kamala Harrisová z Demokratické strany? Zatím se o tom může jen spekulovat, protože předvolební průzkumy naznačují, že šance obou kandidátů jsou vyrovnané a že ani jedna strana si nemůže být svým vítězstvím zcela jistá. Navíc se konají ve velmi složité době, kdy stále pokračuje válka na Ukrajině, ale eskaluje i konflikt na Středním východě. Podívejme se tedy na to, jak se na ně pohlíží ve svétě.

V poslední době se v mnohých evropských státech objevují k jejich průběhu poněkud zvláštní hodnocení. Některá tamní média vykreslují republikánského kandidáta Donalda Trumpa velmi rozporuplně. Až se nám může někdy zdát, že používají mnohá tvrzení, která se objevují v předvolební kampani Demokratické strany. Z toho můžeme usuzovat, že ve většině komentářů není mezi ním a Kamalou Harrisovou měřeno stejným metrem. A to na rozdíl od USA, kde političtí komentátoři informují veřejnost jiným způsobem. Tam záleží na tom, jestli je určité médium levicového nebo pravicověho zaměření, a podle toho veřejnost informuje. A ta si poté musí udělat svůj vlastní názor. Zrovna tak by se měl chovat každý žurnalista, jehož zámérem je zprostředkovávat čtenářúm a sledovatelúm pravdivé a nezávislé informace. Nepřiklánět se k žádné ze soupeřících stran. A co se týče přístupu některých médií k Donaldu Trumpovi? Evropští komentátoři by měli brát zřetel na to, že je kandidátem na prezidenta jedné ze dvou největších amerických politických stran. A navíc, byl do této funkce nominován demokratickými strukturami své strany. Nic víc se k tomu nedá říct.

Že by asi současné vedení Evropské unie nebylo příliš spokojeno, pokud by Donald Trump volby vyhrál, to je celkem pochopitelné. V takovém situaci by se asi snížily garance na její obranu směrem od USA, a proto by na ni musela vynakládat daleko větší finanční prostředky oproti minulosti. To by mohlo Evropu uvrhnout do ještě hlubších finančních problémů, v nichž se momentálně nachází. A ty jsou nemalé. Její konkurenceschopnost vučí ostatnímu světu pokulhává, evropští výrobci elektromobilů nejsou sto konkurovat těm státem dotovaným z Číny. Vážným problémem zůstává i nekontrolovatelný příliv uprchlíků, s nímž si dodnes nedokázala poradit. Ať tak či onak radováni se, pokud by zvítězila Kamala Harrisová, a doufání v to, že právě ona by jí byla více nakloněná než Donald Trump, taková očekávání nejsou v současné době příliš reálná. Číhá na ni nebezpečí, s nímž se bude muset vyrovnat sama, bez jakékoliv berličky od Ameriky. Rusko je od ní vzdáleno co by kamenem dohodil, a jeho mocenská rozpínavost je nepředvídatelná. I z tohoto důvodu budou nuceny evropské státy vynakládat na svoji bezpečnost daleko větší finanční prostředky, než jak to činí v současné době. To je nevyvratitelná skutečnost, ať tam bude Trump či Harrisová. V tom případě by též musela slevit ze svých nesmyslných zelených projektů, které občany unie jen obtěžují. A toho se bojí zelení bohatýři, kteří pějí ódy na demokraty. Aby zbylo více peněz na bezpečný život Evropanů. Ve více směrech se bude muset postarat sama o sebe. Přesně tak, jak to činí obecně každý z nás. Zacházet pragmaticky s finančními prostředky Bez toho to asi nepůjde.

A co by přineslo vítězství Donalda Trumpa nebo Kamaly Harrisové autokretickým státům? Zřejmě nic. Ať vyhraje kterýkoliv z nich, bude muset především ctít americké zájmy. Na Středním východě nemůže být Amerika outsidrem vůči Íránu, ale stejně tak nemůže Ukrajinu obětovat Rusku, protože by tím popřela svoje demokratické poselství, které prosazuje po celém světě, a čímž by ukázala i svoji slabost. Že neustoupí ze svých zásad, nechť je jasným vzkazem všem škarohlídům a skepticky přemýšlejícím lidem, kteří si neuvědomují, že v tomto čase probíhá konfrontace mezi demokratickými a autokratickými systémy. Souboj nejen v Americe, ale i na celém světě.

Josef Machač

Další články

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 210

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 214

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek
Přiklání se Amerika k Rusku? Pokud se to skutečně stane, co to může přinést pro demokratický svět? Nic dobrého. Takové jednání by Vladimíru Putinovi dodalo ještě větší kuráž v jeho imperiálním tažení. 226

Přiklání se Amerika k Rusku? Pokud se to skutečně stane, co to může přinést pro demokratický svět? Nic dobrého. Takové jednání by Vladimíru Putinovi dodalo ještě větší kuráž v jeho imperiálním tažení.

Může to skončit tak, že se Trump s Putinem skutečně dohodne bez Ukrajiny, ale že pak Evropu využije pouze jako příštípkáře? Podle všeho se tak asi stane. Ale to ukáže až budoucnost.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat