Zajímavé otázky

Zajímavé otázky

Je koronavir opravdu tak nebezpečný, že je potřeba přijímat tak drastická opatření jakých jsme byli svědky? Jaký je rozdíl mezi pandemií a nedávnou migrantskou krizí? Tyto otázky si před časem položil německý deník Bild a rozebral je v komentáři po svém. Já jsem si je položil též, protože se mně zdály zajímavé a zaujmul k […]

360

Je koronavir opravdu tak nebezpečný, že je potřeba přijímat tak drastická opatření jakých jsme byli svědky? Jaký je rozdíl mezi pandemií a nedávnou migrantskou krizí? Tyto otázky si před časem položil německý deník Bild a rozebral je v komentáři po svém. Já jsem si je položil též, protože se mně zdály zajímavé a zaujmul k ním svůj vlastní postoj. Po důkladné analýze všech souvislostí jsem zjistil, že je mnohé spojuje.

Migrantské šílenství vlastně odstartovala kancléřka Merklová svým známým prohlášením „Wir schaffen das“, čímž řekla ústy Němců, že nápor utečenců ze zaostalých zemí zvládnou. Jen to dořekla, roztočil se kolotoč, na který Evropa hned tak brzy nezapomene. V podstatě se rozšířilo jako pandemie postupně do všech států. Evropa se nepoučila a investuje do migrace stále větší finanční prostředky, i když v mnohých případech rozdává pouze příkazy a finanční stránku nechává na státech samých. Zrovna jako nákaza, přišly zmatky kolem migrace jako blesk z čistého nebe. Ještě se tady migranti ani neohřáli, a už páchali trestnou činnost a ohrožovali občany. Migrace je pro nás stejně destruktivní jako vir.

Obě tyto tragédie našich národů jsou stejně nebezpečné. Rozsévají mezi lidmi strach. Ten je u pandemie o to větší, o co víc ho šíří vlády jednotlivých zemí. Sdělovací prostředky zacítily senzaci a velice rychle se k nim připojily. Strach a zmatek jde ruku v ruce s restriktivními opatřeními, která však zasáhla lidská práva jako neřízená střela. Vir je nebezpečně nakažlivý, a je třeba se mu bránit. Je také nutné zastavit financování migrantů a využít tyto peníze na vývoj léku proti viru. Stejně je však nebezpečné sahat na základní lidské svobody. Staly se nedílnou součástí dnešního života. Lidé, kteří zažili doby totality v zemích tehdejšího sovětského bloku, dobře ví, jak trnitou cestu tyto státy ušly k jejich znovuzrození. Proto je potřeba citlivě posoudit, jaká opatření v takové situaci zvolit.

Lidé si prostě na volnost zvykli a nechtějí si ji nechat vzít. Nesmíme se potom divit, že vycházejí do ulic a protestují proti omezování demokratických zásad. To se děje v Německu, ale i v jiných zemích. Protesty probíhají právě v době, kdy kancléřka musela ve Spolkovém sněmu zodpovídat nepříjemné otázky opozice a měla hodně práce své kroky obhájit. Už dnes je jisté, že migrace a pandemie budou ještě dlouho nahlodávat přirozený řád, na který jsme si již zvykli.

Josef Wanka-Mnichov

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat