Podivná rozhodnutí

Podivná rozhodnutí

Představte si takovou zcela obyčejnou situaci. Jdete někam na pivo a máte nějaký problém, třeba v práci. Musíte ho vyřešit, ale pořád nemáte ten pravý nápad, jak se s ním vyrovnat. V dnešní době je to normální, protože takové záležitosti lidé řeší denně. Pořád nemůžete přijít na to, jak z toho ven. Napínáte mozek, ale […]

317

Představte si takovou zcela obyčejnou situaci. Jdete někam na pivo a máte nějaký problém, třeba v práci. Musíte ho vyřešit, ale pořád nemáte ten pravý nápad, jak se s ním vyrovnat. V dnešní době je to normální, protože takové záležitosti lidé řeší denně. Pořád nemůžete přijít na to, jak z toho ven. Napínáte mozek, ale ono stále nic nepřichází. V hospodě, kde sedíte už končí, ale vás stále ještě nic nenapadá. A tak si řeknete, že lépe než doma si zapřemýšlíte někde, kde je čilý ruch, a proto ještě zajdete do nedalekého baru, který má zrovna otevřeno. Sednete si ke stolu, něco si dáte a nikoho si nevšímáte. Věnujete se jen svým myšlenkám, ale v tu ránu příjde problém. Všimnou si vás lidé, kterým je trnem v oku, že se s nikým nebavíte, a tak vás začnou provokovat. Třeba jen proto, že si musí na někom zchladit žáhu. Když už se to vyhrotí, a oni vás přímo začínají ohrožovat, tak právě v tu chvíli se musíte rozhodnout, jak se zachovate. Provokace se stupňují a vaše bezpečnost je v ohrožení, a proto se musíte začít nějak bránit. Risknete to? V každém případě je to v tu chvíli úplně jedno, protože vám nic jiného nezbývá. Ať už jsou následky jakékoli, tak si alespoň můžete s klidem říct, že nejste zbabělci. To se však nedá tvrdit o současném premiérovi, jenž jako malej kluk utekl do své cukrárny, když po něm na jeho předvolebních rejích začali lidé nesouhlasící s jeho politikou házet vejce. Zběhl z boje, a to správnej chlap nedělá.

Ne, že bychom takové agresivní projevy názorů schvalovali, ale v minulosti se to přihodilo vícekrát. Politici, kteří to zažili, stáli bodře na svých tribunách a dokázali se s tím vyrovnat, ať se jednalo o představitelé levice, či pravice. Neměli v záloze na obranu těžkooděnce jako premiér. V této souvislosti se naskýtá otázka, jestli by takovou ochranu dostala i jiná strana, kdyby se něco takového přihodilo na jejím mítinku, pokud by to však vůbec vyžadovala. Politik přece musí počítat s tím, že se v předvolebním boji něco takového stane. Ten schopný však nefňuka, ale ubíjí své soupeře argumenty.

Ale premiérův podivný přístup k různým rouhodnutím není viditelný jen v tomto případě. Stejně se zachoval i v situaci, když měl rozhodnout o setrvání pána Koudelky v čele Bezpečnostní informační služby (BIS). Nejprve se nechal slyšet, že jeho opětovné jmenování hodí na příští vládu, ale potom bylo rozhodnuto, že ho ponechá ve funkci, ale jenom jako vládou pověřeného ředitele Bisky, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Moc dobře ví, že příliš kladné rozhodnutí by mohlo pohněvat prezidenta Zemana, jemuž je její šéf trnem v oku už dlouhou dobu. Ale představa, že by mohl ze msty jmenovat po říjnových volbách sestavením vlády někoho jiného, než je on sám, je mnohem silnější. Snažil se rozhodnutí formulovat tak, aby působilo neutrálně a aby se zavděčil i části opozice, protože z předvolebních průzkumů je patrné, že by mohl stát po volbách osamocen a že by v ní pťípadně mohl hledat koaličního partnera, pokud by byl ovšem prezidentem pověřen sestavením příští vlády.

Jedno je však jisté. Ať se stalo cokoli, ať s tím nemusíme souhlasit zhlediska zákona, přesto si nemůžeme odpustit opět další otázku. Má ještě Babišova vláda důvěru občanů, když lidé přistupují k takovýmto extrémům? Tím, že premiér lidem nabízí zmrzlinu, nezamete pod stůl svá selhání, jak ve vládní politice, tak i v přístupu ke koronavirové krizi.

Ale předvolební klání je neůprosné a boj mezi stranami vrcholí, takže se můžeme dočkat čehokoli. Zůstává tu však jediná pevná hráz, a tou jsou voliči, kteří nakonec svými hlasy stejně všechno rozhodnou. V tom jim nezabrání nikdo, ať se je kdokoli snaží dostat na svojí stranu. Na srdci nám musí především ležet zachování demokracie v naší zemi, aby se stala pevným pilířem našeho živita.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat