Nejsme přece ve středověku

Nejsme přece ve středověku

Epidemie jsou staré jak téměř lidstvo samo. Na celém světě jim v minulosti padlo za oběť velké množství lidí. Ale nejvíce obyvatel naší planety jim podlehlo v dobách, kdy nebyla medicína na takové úrovní, aby jim čelila. Postupem času nacházela stále nové prostředky, které posléze jejich průběh stabilizovaly. Dvacáté století bylo údobím úžasných objevů ve […]

590

Epidemie jsou staré jak téměř lidstvo samo. Na celém světě jim v minulosti padlo za oběť velké množství lidí. Ale nejvíce obyvatel naší planety jim podlehlo v dobách, kdy nebyla medicína na takové úrovní, aby jim čelila. Postupem času nacházela stále nové prostředky, které posléze jejich průběh stabilizovaly. Dvacáté století bylo údobím úžasných objevů ve všech oborech lidského konání. Zejména medicína prošla vývojem, který nemá v dějinách obdoby.

Dnes lékařská věda pracuje se stále novějšími technologiemi, takže bychom si mohli právem myslet, že už existuje málo nemocí, které nás mohou ohrozit. Přišel Covid-19, a toto tvrzení přestává platit. Tento název vznikl z anglického spojení coronavirus disease (nemoc, choroba) označující infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Zamotává hlavu odborníkům hlavně tím, že je nevyzpytatelný. Někdo překoná infekci bez viditelnějších příznaků, u někoho probíhá velmi komplikovaně. Tento mechanizmus se zatím nepodařilo identifikovat. Má se všeobecně za to, že míra onemocnění záleží na tom, s jak velkou razancí se proti němu postaví imunitní systém každého jedince, a jak dalece se rozmnoží v lidském těle. Vědcům se zatím nepodařilo odkrýt strukturu proteinů (bílkovin), jejichž prostřednictvím vir proniká do buňky, aby se zde posléze začal rozmnožovat. Zatím se v celém světě šíří nákaza lavinovitým způsobem a nikdo neví, co bude dál. Budou konečně k dispozici farmaka, která dokáží nemoc zcela vyléčit? I když už nějaké alternativy existují, lék, který by vir v lidském těle s konečnou platností likvidoval je v nedohlednu. V současné době se jen experimentuje. Zkouší se antivirotika Rendesivir, Favipiravir a antimalarikum Plaquenil. Ve hře jsou i další možnosti.

Nepodléhejme však panice. Ono to je však velice těžké, když nás sdělovací prostředky denně zásobují informacemi, které se podobají hovorovému filmu. Jako bychom ho sledovali v atmosféře temného pokoje. Smějí se, trochu srandy neuškodí. Co nám zbývá v téměř domácím vězení? Když tak sedíme v křesle a zakoukáme se do bílých stěn, zapneme opět televizi a zjistíme, že nám tam předhazují slaboduché seriály a druhořadé filmy, tak nás i to sezení přestane bavit.

A tak lidská společnost musí přemýšlet nad tím, jak z toho ven. Člověku se tomu nechce věřit. Dnes máme k dispozici stále převratnější technologie, které připomínají to, s čím jsme se před lety setkávali jen ve vědecko-fantastických románech, a nyní nás překvapí vir, s nímž si nevíme rady. Tak jako lidé a říše zvířat bojují proti sebedestrukci, tak i mikrosvět činí něco podobného. Je tu nejdéle ze všech živočichů. Formoval život na naší planetě. Člověk proti němu bojuje preparáty, on strukturálními změnami, čímž jsou jeho obyvatelé proti nim odolní. Nejsme ale ve středověku, abychom se tomuto neviditelnému nepříteli nedokázali postavit. Budoucnost nám ukáže víc.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 117

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat