Předvolební básníci

Předvolební básníci

V devadesátých letech si média stěžovala, že máme ve vládních funkcích mnoho intelektuálů. Hudebníků, spisovatelů a kýho čerta ještě. Tvrdili tenkrát, že lidé, kteří mají v ruce brko nebo smyčec, nemohou rozumět politice. Tehdejší vydavatelé, kteří už dnes buďto neexistují, nebo své podniky prodali, jim mohli poděkovat, protože měli o čem psát. Zatímco se éra […]

330

V devadesátých letech si média stěžovala, že máme ve vládních funkcích mnoho intelektuálů. Hudebníků, spisovatelů a kýho čerta ještě. Tvrdili tenkrát, že lidé, kteří mají v ruce brko nebo smyčec, nemohou rozumět politice. Tehdejší vydavatelé, kteří už dnes buďto neexistují, nebo své podniky prodali, jim mohli poděkovat, protože měli o čem psát. Zatímco se éra umělců v politice vypařila jako pára nad hrncem, ve vládním hnutí ANO klíčí. Vyzpívávají ve svých uměleckých aktivitách to, jak se máme všichni dobře, jak naše děti ve zdraví rostou, no prostě, že jsme zemí, v které Slunce nikdy nehasne. A přirozeně tvrdí, že to všechno zařídili oni. Blíží se krajské a senátní volby, a příští rok i parlamentní. Tak se musí trochu zamakat, aby se to lidem patřičně naservírovalo. Od 1. září se opět zpřísňují omezení v souvislosti s koronavirem. To by mohlo mít neblahý vliv na úspěšnost hnutí ANO ve volebním klání, a proto se jejich PR-aktivita v poslední době výrazně zvýšila. O umělce nemá toto hnutí nouzi. Ministr zdravotnictví Vojtěch je bývalý zpěvák, a nově se objevila na tamním uměleckém nebi ještě ministryně financí Schillerová. Ta zas píše básně. Mohli by to s Vojtěchem dát dohromady a skládat budovatelské písně, které by potom zazpíval na oslavu spojení s Filipovými komunisty, kteří drží současnou vládu nad vodou. „Šel Andrej kolem zahrádky“, a, tak dál.

Takovou veršovačku jsme si mohli přečíst na Facebooku od Finanzmutter Schillerové. Ve své básni opěvovala krásný život v naší zemi v časech babišády. Sice to tam neřekla přímo, ale tato rétorika z toho čněla na sto honů. Znovu se totiž ukázalo to, a obsah několika veršů to potvrdil, jaké mínění má tato mašinérie o našem národě. Myslí si, že pár vtíravých veršů nás ukolébá, a my budeme držet hubu. Že budeme slepí k tomu, jak se vesele proplácejí euro-dotace Agrofertu a firmám vládních poklonkářů. Jak se jim kupí státní zakázky, a jak bohatnou stále víc. A to v době, kdy musí lidé vlivem krize způsobené koronavirem šetřit každou korunu.

Chtějí, abychom zapomněli na fronty na českých dálnicích, které jsou důkazem pomalé a neprofesionální organizace zakázek v této branži. Chtějí, abychom zapomněli na astronomický schodek státního rozpočtu, který budou splácet ještě naše děti. Myslí si, že zapomeneme i na to, jak poškodili a dodnes poškozují ekonomiku svými chaotickými rozhodnutími v době, kdy se čínský vir stal jejich dokonalou zbraní pro šíření strachu. Je to až neuvěřitelné. Proč měsíc před říjnovými volbami najednou začali zpřísňovat restrikce proti jeho šíření, i když lidé jim postiženi mají vesměs lehký průběh nemoci? To jsou všechno otazníky budící nedůvěru v současnou vládu.   

Máme-li posuzovat strategii strachu v kontextu s našimi sousedy, musíme konstatovat, že se nejedná o nic ojedinělého. V Německu si na tom buduje politický kapitál také kancléřka Merklová a její uskupení CDU/CSU. O co politikům vlastně jde, co chtějí šířením strachu z viru dosáhnout? O jediné. Dezorientovat voliče. Jak na evropské, tak i na regionální úrovni. Dát jim najevo, že pokud jsou u moci, mohou cokoli. Aby se soustředili pouze na jeden problém a nezajímali se o chyby, které v zemích unie vznikají, ale i o řešení jejího budoucího uspořádání. A v naší zemi o uchopení moci. To je skutečný záměr básnířky Schllerové, ale i celého hnutí ANO.

Josef Machač

.

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat