Jaro v Neunii

Jaro v Neunii

Jaro v Neunii Na stráních jsou už poslední zbytky sněhu. V řekách, ale i v malých potůčcích se ženou dopředu divoké proudy vody. V dálce je vidět skupinky lidí uklízející svoje zahrádky. Pobíhají s hráběmi sem a tam kolem zapálených ohníčků a shrabují starou trávu, která tam po zimě zbyla. Jednou svítí slunce, podruhé se zas zatáhne a […]

330

Jaro v Neunii

Na stráních jsou už poslední zbytky sněhu. V řekách, ale i v malých potůčcích se ženou dopředu divoké proudy vody. V dálce je vidět skupinky lidí uklízející svoje zahrádky. Pobíhají s hráběmi sem a tam kolem zapálených ohníčků a shrabují starou trávu, která tam po zimě zbyla. Jednou svítí slunce, podruhé se zas zatáhne a začne se sypat sníh. A do toho všeho nám k nosu zavání kouř z hořícího dřeva. Když se setmí, blikají u domů už jen malé plamínky skomírajících ohnišť. Lidé odcházejí unaveni do svých domovů po tom celodenním uklízení. A tak to chodí každý rok. Jaro přichází a mrazivé dny mu pomalu ustupují. Jenže tenhle rok bude mít jaro melancholickou příchuť nastalé pandemie, kterou se politici v celé Evropě naučili využívat ke svým cílům. Takto lze dokonale vystihnout atmosféru současných dnů, ale i těch příštích.

Konec této pandemické hysterie nemá konce a lidé nevědí, jak dlouho v ní budou ještě uvěznění. Problémy současné doby nahrávají i médiím, jejichž názory na ní se výjimečně kryjí s pohledy politických reprezentací, i když za běžných okolnosti se tyto dvě skupiny dostávají často do konfliktních situaci. Médiím vyhovuje to, že jsou občané omezovaní v pohybu, a tím prosedí více času u televizních přijímačů a více hltají i ta tištěná, protože na tuto činnost mají více času, čímž se samozřejmě zvyšují ceny reklamy. I politici ve vedeních států nemají radi srocování lidí, kteří by poukazovali na jejich chyby, a proto chtějí zavedené restrikce udržet co nejdéle. Hlavně sledují i to, aby se na obrazovkách ukazovali co nejčastěji, vtloukali lidem do hlav svoje vize, a tím získávali munici do případných voleb. Takže se tito dva bratři z rozumu tetelí na jednom smetišti a spokojeně se koukají na ty, kterým státy zakázaly kvůli nákaze podnikat a kteří fungují mnohdy z posledních sil.

Všichni tito náhodní kamarádi jsou ve svých výkřicích zajedno: slibují lidem světlo na konci tunelu, a přitom sami nevědí, jestli tam nějaké vůbec je. Vylézají myši z děr v podobě provinčních vědců, kteří stále žvaní o tom, co bychom měli dělat, a co ne, abychom se toho prokletého čínského viru zbavili. Ale ani svou odborností jak se veřejnosti představují, nejsou schopni nic vymyslet. Když je dobře a často posloucháme, tak zjistíme, že mluví stále o tom samém, přičemž mnoho informací, které nám předávají, pochází mnohdy z poznatků opravdových vědců, kteří zůstávají v anonymitě, protože nemají čas ani náturu se ukazovat v médiích, aby se zalíbili politikům, a tím od nich vyškemrali dobře placené fleky na ministerstvech zdravotnictví.

Všechny státy Evropské unie pandemii naprosto podcenily, a to jak jednotlivé vlády, tak i její vedení, které naprosto selhává i v právních záležitostech týkajících se společného nákupu vakcín. A co víc, a to je základní problém, že nedokáží své počiny a restrikce lidem patřičně vysvětlit. Kdyby to bývali dokázali, nemuseli jsme v tomto marastu být. Občané je pokládají za příživníky, kteří parazitují na jejich daních a omezují jejich základní lidská práva. A to už jim nikdo asi nevymluví, i kdyby se snažil sebevíc. Pokládají si pak otázku, jestli stojí vůbec za to žít v Neunii, která si sama se sebou neví rady.

Josef Machač           

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat