Deformace osobnosti

Deformace osobnosti

Čína je zvláštní země. Na jedné straně výstavní města a nejnovější technologie, a na druhé velké společenské rozdíly. Minulost ji poznamenala. Dlouhé období feudalismu vystřídala komunistická ideologie, která byla a zůstává jakousi inverzí minulých systémů. Takto orientovaná vláda ovládá centralisticky celou zemi, a tak i na mocenských židlích v jednotlivých regionech sedí lidé dosazeni centrální […]

628

Čína je zvláštní země. Na jedné straně výstavní města a nejnovější technologie, a na druhé velké společenské rozdíly. Minulost ji poznamenala. Dlouhé období feudalismu vystřídala komunistická ideologie, která byla a zůstává jakousi inverzí minulých systémů. Takto orientovaná vláda ovládá centralisticky celou zemi, a tak i na mocenských židlích v jednotlivých regionech sedí lidé dosazeni centrální vládou. Když se čínští komunisté v čele s Mao Ce.tungem dostali k moci, sliboval tento charizmatický politik vybudovat velkou nezávislou Čínu, bez toho, aby byl do země vpuštěn zahraniční kapitál. V tomto nadiktovaném ovzduší země naprosto zkolabovala. Diktátor věděl (i když měl v rukou prostředky, aby potlačil jakýkoli odpor silou), že trvající hospodářské potíže by mohly podnítit nepokoje, což by se mu nehodilo do strategie vůči okolnímu světu. Aby zakryl svůj neúspěch, rozpoutal tak zvanou kulturní revoluci. Jeho vazalové ničili vše, co připomínalo tisíciletou minulost. Umělecká díla ohromné historické hodnoty byla zničena kvůli chybě jednoho ješitného člověka. Jeho spolustraník Teng Siao-pching, který byl vždycky víceméně v Maově stínu, a jehož osobu držel diktátor podle potřeby střídavě v pozadí, a někdy i na politickém výsluní, razil od začátku názor, že by se Čína měla světu plně otevřít, což se po úmrtí stranického vůdce skutečně stalo. Léta totalitní nadvlády se plně podepsala na tamní společnosti. Nejchudší vrstvy obyvatelstva si vydělávají pouze na základní životní potřeby a žijí takříkajíc ze dne na den. Lidé ve středních vrstvách jsou sice bohatší, ale stále jsou omezování státní byrokracií. A ti nejbohatší jsou vesměs členy strany, nebo jsou pod její přímou kontrolou. Ten, kdo nesplyne s celkem, anebo je příslušníkem jiných etnických skupin, je poslán do převýchovných táborů.

V dnešní době je Čína přikořeněna tržními mechanizmy. Export nebývalého množství nekvalitních výrobků, které vydrží nanejvýš půl roku, zboží mající nálepku renomovaných světových značek postrádající licenci, jejichž majitelé se tam marně domáhají soudní nápravy, to vše je její dnešní tvář. Zanedbaná lékařská péče a hygiena mající za následek výskyt epidemií, které ohrožují celý svět. Ta současná je zákeřnější, než kterákoliv jiná předtím. Koronavirus má na svědomí nespočetné množství nakažených, ale i mrtvých. Nedostatek zdravotnického materiálu, včasné podchycení nákazy, zanedbání lékařské péče, to jsou jasné důkazy toho, že čínské vedení není schopné epidemii zlikvidovat. Je vidět, že v zemi proběhly za dobu komunistické vlády jen malé kosmetické změny a že vláda se spíše soustředí na stát jako celek, než na životní komfort svých občanů.

Až jednou přijde doba, kdy v této zemi proběhnou opravdu svobodné volby, kdy si její obyvatelé zvolí strany, které budou splňovat jejich představy o plnohodnotném životě, bude se moci i Čína zařadit mezi demokratické státy naší planety. Vždyť právě zde, ale i v dalších zemích dějiny dostatečně prokázaly, že marxistická podoba státu nemůže přežít. Marxizmus plodil vždy jen diktatůru, a tím naprosto zdeformoval i lidskou osobnost.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat