Podle dostupných informací se na Slovensku dostane opět k moci Směr Roberta Fica. V komentáři Zřejmě se nic nezmění, rozebíráme tamní situaci po parlamentních volbách.

Podle dostupných informací se na Slovensku dostane opět k moci Směr Roberta Fica. V komentáři Zřejmě se nic nezmění, rozebíráme tamní situaci po parlamentních volbách.

Dopadlo to tak, jak se očekávalo. Na Slovensku se opět zřejmě dostane k moci Směr Roberta Fica. Tedy pokud dokáže složit vládní koalici ve stanovené lhůtě. Opět se potvrdilo nepsané pravidlo, které je v politice zárukou úspěchu. A tím je osobní charisma člověka, který se uchází o přízeň občanů. Taková přednost se sice může někomu […]

253

Dopadlo to tak, jak se očekávalo. Na Slovensku se opět zřejmě dostane k moci Směr Roberta Fica. Tedy pokud dokáže složit vládní koalici ve stanovené lhůtě. Opět se potvrdilo nepsané pravidlo, které je v politice zárukou úspěchu. A tím je osobní charisma člověka, který se uchází o přízeň občanů. Taková přednost se sice může někomu nelíbit, protože si řekne, že se to snoubí až s vlezlostí, jenž v lidech vzbuzuje zvláštní přehnané sympatie, ale nakonec vše končí tím, že politik, který tímto darem oplývá, nakonec zvítězí. Že Robert Fico do takové škatulky patří, to snad nemůže nikdo popřít. Otázka je, jak svoje přednosti dokázal zúročit v právě proběhlých parlamentních volbách. V předvolební kampani využíval nejen svého osobního fluida, ale i podivných manipulačních praktik. A k jeho vítězství patrně přispěla i dezinformační kampaň, kterou na Slovensku, ale i v okolních státech, vedou dodnes ruské tajné služby a jejich aparát.

Z úst levicových českých politiků a orientovaných sociálnich demokratů, jenž se vyjadřují k slovenských volbám, často slýcháváme názor, že pan Fico je rodilý sociální demokrat, ale s konzervativním zaměřením, což budí úsměv. Člověku se prožene hlavou myšlenka, co to přirovnání vlastně znamená. Jaký že to je demokrat z řad socialistů, který zastává konzervativní myšlenky? Vždyť přece konzervatismus bývá zpravidla pravým opakem pokroku, s jehož prosazováním se levicové strany tak často chlubí. V případě tohoto volebního klání je možná pronásleduje frustrace z toho, v jaké situaci je v poslední době česká sociální demokracie. Panuje tam pravý opak toho, co prožívá Směr na Slovensku. Její vedení je nečitelné, ale nemají ani charismatického lídra, jinž Fico ve své straně nepochybně je

Z některých názorů bychom mohli nabýt dojmu, že vítězství Směru přinese nemalé problémy v budoucí orientaci Slovenska, což by prý mělo za následek, že by se mohly změnit jeho postoje zejména vůči Ukrajině v dodávkách zbraní. Když nad tím přemýšlíme, tak záhy pochopíme, proč Slováci zvolili tak, jak zvolili. K radosti těch, kdo byli proti Ficovi, protože nedostal tolik hlasů, aby si diktoval podmínky, ale i k smutku těch, kdo očekávali větší volební zisk. Realita je prostě taková, že Směr, pokud zasedne ve vládě, tak se musí připravit na určité ústupky. A čím to, že Fico opět zabodoval? Ve voličských hlavách totiž ještě zůstávají prožitky z dob minulé vlády, jenž se pro ně stala nedůvěryhodnou. V jejich rozhodování hrála určitou roli i nedůvěra v Evropskou unii, protože si přáli, aby budoucí vláda hájila především národní zájmy. Myslet si však, že Slovensko rozehraje nebezpečnou hru, pokud tamní vládu povede Směr, tak takové závěry jsou poněkud pošetilé. Na Ukrajinu stejně nedodávalo takové množství zbraní, což odmítá Směr, ale i některé další strany vzešlé z voleb, aby to mělo negativní dopad na tuto problematiku. A navíc. Až budoucí vládě ukáže Evropská komise patřičně nabytý měšec, tak zkrotne. Zkrotli jiní bouřliváci. Jed na to. A tak postupně zjišťujeme, že pokud se stane Robert Fico příštím slovenským premiérem, anebo zasedne ve vlàdě, tak se zřejmě nic nezmění.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 114

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 230

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat