Přílišný ranní opar

Přílišný ranní opar

Změnil jsem místo procházek se psem. Už mám dost ponurých ulic Dolních Holešovic. Pes pookřál, protože nás tam před časem málem porazil na chodníku nedisciplinovaný cyklista. Ona je to stejně taková divná čtvrť. Lidé, kteří bydlí na Praze 7, vědí, o co jde. Jen informace pro nezasvěcené: je to oblast Dělnické ulice a Manin. A […]

296

Změnil jsem místo procházek se psem. Už mám dost ponurých ulic Dolních Holešovic. Pes pookřál, protože nás tam před časem málem porazil na chodníku nedisciplinovaný cyklista. Ona je to stejně taková divná čtvrť. Lidé, kteří bydlí na Praze 7, vědí, o co jde. Jen informace pro nezasvěcené: je to oblast Dělnické ulice a Manin.

A tak to ono nedělní ráno jsem vstal o hodně dřív než obvykle a vydal se se svým psím kamarádem do Stromovky. Byl tam klid. Na trávu padala rosa, a nad tím vším se vznášel takový jemný opar, až jsem zůstal stát a na chvíli tuto scenérii pozoroval. Vracel jsem se z procházky úplně vyměněný. Starosti jsem hodil za hlavu a cítil jsem se uvolněný. Ale to se brzy změnilo. Po návratu domů jsem si udělal kávu a pustil si televizi. Je to takový můj nedělní rituál. Nejdříve se podívám na Partií na televizi Prima, a poté na Otázky Václava Moravce. Dnešek nebyl výjimkou. Ale po naservírování tohoto politického koktejlu jsem euforii z toho ranního oparu úplně ztratil.

Tohle nedělní dopoledne šestadvacátého však bylo trochu výjimečné. Zamyslel jsem se poněkud hlouběji nad strategií Babišova hnutí. Že je dokonale sofistikovaná je nad míru jasné. A není, to prosím kompliment. Pouze větření nebezpečí. Že náš národ by mohl být v budoucnu ještě více klamán, aniž by o tom věděl. Ale člověk se stále učí, a tak my občané musíme do těchto čachrů ještě hlouběji pronikat a odkrývat je.

Možná nevědoucí, možná chytrolín, možná člověk bažící po jiných věcech, ale rozhodně ne stratég. Takto je možné charakterizovat smutnou postavu v dějinách strany českých socanů, ministra vnitra Hamáčka. Svým výrokem, že všichni lidé, kteří jsou v karanténě s Coviem-19, anebo, jsou pozitivní, by nemohli jít v říjnu ke krajským volbám, si to u lidí pěkně polepil. I ministr Vojtěch, často kritizovaný se od toho distancoval. Právě ministr Hamáček se sešel v nedělní Partií na televizi Prima s paní Černochovou (ODS). A právě o tomto jeho nešťastném výroku se zde hovořilo. Zazněly návrhy, jak by se to mělo udělat, aby tito lidé mohli k urnám jít. Hamáček se hájil tím, že to, co řekl, nařizuje zákon, a kdesi, cosi. Ale na otázku, proč Babišova vláda, neuvedla na světlo světa takové zákony, které by tuto situaci řešily, odpověděl něco v tom smyslu, že by se jejich přijetí už asi do října stejně nestihlo. Aby to prosadili, měli na to přece skoro osm let. Vždyť se může přihodit cokoliv. Povodně, ale i jiná neštěstí, a tam by se daly také použít. Ta Partie mně připadala tak, jako rodina, která je sice rozhádaná, ale nechce dělat hluk, aby jí sousedé nebouchali smetákem do zdi.

Ministr Vojtěch mluvil v polední Moravcově debatě trochu jinak. Řekl také něco v tom smyslu, že lidem postiženým virem se musí dát možnost k volbám jít. Hnutí ANO přesně odhadlo náladu obyvatelstva. Ani toto není kompliment, ale apelování na ostražitost lidí. Aby včas prokoukli jeho zdánlivě líbivě tahy. Jedno je však jasné. Volební právo je výdobytkem naší demokracie, a ani pracka víru ho nemůže nikdy zvrátit. A pokud by to brali premiér Babiš a ministr Haméček na lehkou váhu, potom bychom se museli zákonitě zeptat, co pohledávají ve vedení našeho státu.

Josef Machač

Další články

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit. 120

Slaboduché seriály, nic neříkající články, bažení po senzaci za každou cenu. Takový je obraz bulvárních televizí a různých drbavých plátků, pro které je slušnost nic neříkajícím pojmem. Ani ucta k zemřelým nedokáže jejich snažení zastavit.

Přišel jsem domů a svíčku jsem dal právě do toho starobylého svícnu, který jsem po své babičce zdědil. Zapálil jsem ji a dlouho se díval do třepotajícího ohýnku na jejím knotu. Aby mně do toho nikdo nekecal, aby k tomu někdo netlachal slaboduché komentáře. Zaplať Pán Bůh, že moje babička nebyla celebritou. .

Přečíst článek
Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak? 235

Lidé stále častěji vnímají chaos na Ministerstvu práce a sociálních věcí, protože se ukazuje, že tam jedna ruka neví, co dělá ta druhá. Všímají si i toho, jak funguje Česká pošta, která mohla být prosperujícím státním podnikem. Zatím jde všechno v těchto institucich od desíti k pěti. Bude tomu jinak?

Ale na druhou stranu by si měl předseda vlády pan Fiala dávat na přešlapy svých koaličních partnerů větší pozor, protože i za jejich činy jako ministerský předseda zodpovědný prostě je. Kéž mu to vnukne inspiraci v tom smyslu, že každý silný stát, měl by mít i silnou a zodpovědnou sociální politiku. Měl by si ve své kuchyni dokonale zamést, ale dávat si i pozor na to, že by ho mohly před podzimem tyto jeho přívěsky snadno podrazit. Nebylo by to poprvé.

Přečíst článek
Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl. 231

Nedávné parlamentní volby v Německu přinesly mnohá překvapení. Křesťanské strany je sice vyhrály, ale ne s takovým výsledkem, aby si zajistily pohodlnou většinu v parlamentu. Nad touto problematikou se zamýšlí J. F. Wanka ve svém fejetonu na týden Debakl.

Frakce CDU-CSU nedostala v německých parlamentních volbách pohodlnou většinu v Bundestagu. Musí se tedy opět spoléhat na levicové socialisty. To se jí však může do budoucna vymstít, protože Alternativa pro Německo by mohla dosáhnout v těch příštích volbách takového výsledku, že už bez ní nebude možné složit budoucí vládu. Z toho plyne poučení. Je lépe svého politického soka usměrnit v koaliční vládě, než ho nechat neomezeně vládnout.

Přečíst článek

Líbí se vám naše práce?

Jsme nezávislý blog, který se snaží přinášet aktuální informace z Česka o vědě, politice a kultuře. Naše redakce funguje díky podpoře čtenářů, jako jste vy. Pokud se vám líbí, co děláme, můžete nás podpořit libovolným příspěvkem na účet:
246279785/0300 Číslo účtu zkopírováno.

Děkujeme za vaši podporu, která nám pomáhá zůstat nezávislí!

Neváhejte nás kontaktovat