Ať je člověk jakéhokoliv vyznání, ať má jakýkoliv názor na svět, stejně se nakonec dostane do stádia, kdy marně bádá nad vznikem vesmíru, ale i nad tím, za jakých okolností se lidé na naší planetě vůbec ocitli. I když jednotlivá náboženství pohlížejí na tuto problematiku každé trochu jinak, přesto mají jedno společné. Ani jedno z nich se dosud nepřiblížilo k nějakému konstruktivnímu závěru. A právě náboženství, která obyvatelstvo naší planety vyznávají, by měla podle jejich různých učení usměrňovat lidi v jejich počínání, dávat jím jakýsi návod k tomu, jak by se měli ve svých životech chovat. Nečiní tak ale všechna, co jich na světě je. Některá se chovají agresivně, a některá dokonce nabádají své příznivce, aby jejich učení prosazovali násilnou formou. To platí zejména pro Islám a jemu podobné náboženství. Ale ne všichni jejich vyznavači takový přístup prosazují. Jedná se spíše o jejich radikální křídla, která se uchylují k fanatickému prosazování svých politických a mocenských zájmů, než aby se řídila skutečnými hodnotami, které by měla vzhledem ke svému učení respektovat. Za nejmírnější náboženství můžeme dnes pokládat křesťanství, které vyznává více než miliarda lidí na celém světě, i když zejména ve středověku a v některých dobách po něm následujících se dopouštělo v zájmu svého učení přehmatů, které na něm dodnes zanechávají chmurný stín minulosti. Ať tak či onak, dnes už se pomalu dostává do toho stádia, kdy se plnohodnotně včleňuje do společenského dění dnešního světa. Dávné resty časů minulých jakoby zmizely v zapomnění. A právě takový novátorsky pohled na něj se snažil prosazovat zesnulý papež František, jenž se stal jakýmsi reformátorem do budoucnosti. A tak se na jeho osobu podívejme trochu zblízka.

Narodil se jako Jorge Mario Bergoglio 17. prosince 1936 v Buenos Aires a stal se 266. papežem katolické církve. Byl prvním v této funkci, který pocházel z Latinské Ameriky, ale i prvním jezuitou zvoleným do tohoto úřadu. Pocházel z rodiny italských přistěhovalců, kteří se přestěhovali do Buenos Aires v Argentině. Studoval chemii na univerzitě tamtéž, a poté vstoupil do jezuitského řádu. Vystudoval i humanitní vědy v Chile a teologii ve svém druhém domově. Na kněze byl vysvěcen v roce 1969 a v letech 1973 až 1979 působil jako provinciál argentinské jezuitské provincie. V roce 1992 byl jmenován pomocným biskupem v Buenos Aires a v roce 1998 se stal arcibiskupem. V roce 2001 ho jmenoval Jan Pavel II. kardinálem. Po rezignaci papeže Benedikta XVI byl zvolen 13. března 2013 novým papežem. Přijal jméno František na počest svatého Františka z Assisi.
Svým skromným životním stylem a důrazem na milosrdenství, ale i soucitem s chudými a marginalizovanými si získal obdiv v celém světě. Zabýval se otázkami sociální spravedlnosti, změnami klimatu a mezináboženského dialogu. Napsal několik encyklik, včetně Laudato si‘ o péči o náš společný domov a Fratelli tutti o bratrství a sociálním přátelství. I po své smrti je považován za reformního papeže, který se snažil modernizovat katolickou církev a učinit ji přístupnější pro lidi na celém světě.
Papež František opakovaně zdůrazňoval důležitost Božího milosrdenství a potřebu, aby církev byla milosrdná a soucitná. Stal se silným zastáncem sociální spravedlnosti a kritizoval nerovnost, chudobu a ničení životního prostředí. Podporoval dialog mezi různými náboženstvími a snažil se budovat mosty porozumění a spolupráce. Pracoval na reformě Vatikánu a katolické církve, aby byla transparentnější, odpovědnější a přístupnější.
Krátce řečeno. Papež František byl významnou osobností, která má dodnes i významný vliv na katolickou církev a svět. Otázkou však zůstává, jestli nový papež, kterého si tato církev zvolí, bude pokračovat v jeho stopách. Aby ji přiblížil současnému vývoji světa, aby ji přizpůsobil moderním trendům. Pak se teprve ukáže, jestli se nový vůdce katolíků zařadí mezi legendy, k nimž papež František nepochybně dodnes patří.
J F Wanka, Salzburg
Náš týdeník můžeme vydávat jen díky vaší finanční podpoře. Oceňte naši práci finančním darem na číslo účtu 246279785/O300, banka ČSOB. Každou finanční částku prosíme potvrďte na mail pepik606@gmail.com.